W pracy jesteśmy tacy sami – wyniki badania rynku pracy osób niepełnosprawnych

Co druga polska firma nie jest przystosowana architektonicznie do zatrudniania osób z niepełnosprawnością, a 40% pracodawców nie podejmuje żadnych działań wspierających zatrudnianie tej grupy pracowników. Z drugiej strony, ponad 80% pracodawców uważa, że osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności są równie efektywne i zaangażowane w pracę, co ich pełnosprawni koledzy.

Takie wnioski płyną z pierwszego w naszym kraju badania rynku pracy pod kątem zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, które zostało przeprowadzone w ramach programu „Pracodawca na TAK”. Wzięło w nim udział ponad 1000 respondentów z całej Polski. W badaniach zostały uwzględnione potrzeby zarówno osób niepełnosprawnych, jak i pracodawców.

– Choć pracodawcy coraz częściej dostrzegają niewykorzystany potencjał różnych grup społecznych, choć zaczynają szerzej poszukiwać talentów i rzeczywiście chcą lepiej odpowiadać na potrzeby różnorodnych klientów, wskaźniki zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami (kształtujące się na poziomie ok. 20%) nadal są niezadowalające. Z czego to wynika? Jakie są wyzwania związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Niewątpliwie kluczowe jest przełamanie barier w myśleniu zarówno pracodawców, jak i pracowników z orzeczeniami o niepełnosprawności. Ci pierwsi muszą zmierzyć się z takimi mitami jak te, że wszyscy pracownicy niepełnosprawni wymagają dostosowania miejsca pracy, że zazwyczaj poruszają się na wózkach, mają wadę wzroku lub słuchu, że niepełnosprawność przeszkadza im w wypełnianiu obowiązków zawodowych, że są roszczeniowi i mniej wydajni. Z kolei osoby z niepełnosprawnościami muszą otworzyć się na pracodawców, włączyć się w rynkowe myślenie oraz dostosować swoje umiejętności i kompetencje do potrzeb firm – komentuje Ewa Leśnowolska, menedżerka Karty Różnorodności w Polsce Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

(Kris)

Powiązane artykuły