W życiu możemy mieć kilku mentorów

Z Sylwią Petryną, CEO Petra Consulting, mentorką, coachką, trenerką i mediatorką a także ekspertem w Centrum Projektów Polski Cyfrowej rozmawiamy o mentoringu i evencie EvolucJa.

Uważasz, że mentoring jest obecne kluczowy dla przetrwania wielu firm?

Tak, uważam, że mentoring to potrzeba dzisiejszych firm – tych które myślą o sukcesji oraz tych, które chcą zatrzymać wiedzę mimo odchodzących z firmy osób. To sposób na ciągłość działania – bo sprawnie poprowadzony program mentoringowy rozwija personel i przeciwdziała fluktuacji – to tak w telegraficznym skrócie. Wiele można o tym mówić. Ale obserwując obecny rynek przez ostatni rok pracowaliśmy w Petra Consulting nad książką w tym obszarze oraz całym programem edukacyjnym, w wyniku czego od przyszłego roku otwieramy Szkołę Mentorów.

Czym zajmuje się i wyróżnia się Szkoła Mentorów?

W procesie rozwoju i nauki nie ma nic piękniejszego dla nauczyciela, niż sytuacja, w której uczniowie rozwijają skrzydła i szybują po spełnienie swoich marzeń. Rozwój talentów, pokonywanie przeszkód, realizacja planów i osiąganie zamierzonych celów – to ciężka praca, której efekty bywają spektakularne. Mentoring jest szczególną formą wyzwalania potencjału i dzielenia się wiedzą przez tych, którzy już przeszli drogę, którą inni chcą pójść. Jeśli dana osoba odnosi sukcesy, mierzyła się z trudnościami i porażkami, ma doświadczenie, realizuje się z powodzeniem w swojej dziedzinie i chciałby pomóc innym w realizacji ich wyzwań, to mentoring jest dla niej. Co wyróżnia naszą Szkołę Mentorów? 80 godzin praktycznej wiedzy plus książka napisana przez praktyków, która będzie przewodnikiem po świecie mentoringu. Nie można jej kupić w księgarni. Otrzymują ją tylko uczestnicy kursu. Pragnę w tym miejscu zaznaczyć, że nie ma na naszym rynku publikacji, która tak kompleksowo pokazuje jak stać się mentorem.

Propozycję kierujemy do tych osób, które zajmują się rozwojem innych, albo planują to robić. Jeśli jesteś nauczycielem, trenerem, coachem, menedżerem w organizacji, zarządzasz zespołami, pracujesz w dziale HR albo działasz dla społeczności lokalnej – to warto zainwestować w te umiejętności.

Dziś stawia się na rozwój osobisty. Jakie cechy posiada dobry mentor?

Nie ulega wątpliwości, że osoba, która będzie występować w roli mentora powinna nabyć stosowną wiedzę o mentoringu. Powinna zweryfikować, ewentualnie nabyć, umiejętności z zakresu budowania obustronnego poziomu otwartości, umiejętności słuchania i diagnozowania potrzeb, strategii uczenia się, skutecznej komunikacji interpersonalnej i metod wywierania wpływu.

Do tego wszystkiego powinna być obdarzona szczególną intuicją i wrażliwością, by umieć reagować w sytuacjach trudnych, od których może zależeć powodzenie działań mentee. Część z tych umiejętności może się nauczyć ale główna cecha to otwartość i dobre nastawienie do ludzi i samego procesu edukacji.

Mentor to osoba, która jest autorytetem i wsparciem. To spojrzenie całościowe na konkretną osobę? Kim jest mentor?

To ktoś kto wie i zna drogę, bo sam już ją pokonał. Po drodze zmierzył się z trudnościami, wiele razy brał ostry zakręt, czasami nawet z niego wypadł. Zgromadził doświadczenia i ruszył dalej. To ktoś kto wie, gdzie czyhają pułapki i jak je omijać. To ktoś, kto nauczył się wykorzystywać okazje, by osiągać to, czego pragnie. Czytając biografie tych, którzy osiągnęli sukces i powodzenie w życiu czy biznesie, prawie zawsze trafimy na opowieść o kimś, kto wspierał, był wzorem, kto inspirował, pokazywał kierunek.

Wiesz, w życiu możemy mieć kilku mentorów, każdy z nich może odgrywać inną rolę i wspierać nas w innych celach. Gdy rozejrzymy się wokół siebie zauważymy ważne dla nas osoby, dzięki którym nauczyliśmy się czegoś w życiu. Gdy stawialiśmy pierwsze kroki, będąc dzieckiem, rodzice zachęcali nas słowami: dasz radę, spróbuj, uda ci się, jeszcze kilka kroków, jeszcze raz, brawo! Pokazywanie świata, najbliższego otoczenia ma znamiona mentoringu (life mentoringu). Obserwując otaczających nas ludzi można zauważyć z iloma problemami, czy wątpliwościami borykają się dzieci, młodzież, dorośli i ludzie starsi. Dlatego rolą mentora w procesie mentoringu jest służenie radą, wsparciem i pomocą. Pokazywanie innym, w jaki sposób żyć łatwiej lub łatwiej pracować.

Efektem procesu mentoringu może być wypracowanie pożądanych przez mentee celów, skutecznego planu działania, aby nadać sens codziennym potrzebom mentee.

Jaka jest rola mentora w przedsiębiorstwie? Kto najczęściej korzysta z pomocy mentora?

Wyobraź sobie sytuację. Pracujesz w firmie, w której 40% stanowisk obsadzonych jest przez osoby w wieku przedemerytalnym… Wiesz, że za 3-4 lata większość z nich odejdzie. A razem z nimi odejdzie wiedza, kontakty, umiejętności, kompetencje. Jak myślisz? Ile czasu potrzebuje firma aby wyszkolić na ich miejsce nowe osoby? Wiele… W tym czasie istnieje ryzyko generowania strat. To jest perspektywa dużej firmy, w małych nie jest lepiej. Największy problem w firmach jest z przepływem informacji, współdzieleniem zadań, bezproblemowym przejęciem obowiązków. I tutaj, przy mądrym zarządzaniu organizacją, wiele można usprawnić wprowadzając programy mentoringowe. Ale do wszystkiego trzeba przygotować ludzi. W przedsiębiorstwie mentorem może więc zostać każda osoba, o pożądanej przez innych wiedzy i doświadczeniu, gotowa do dzielenia się nimi i mająca ku temu odpowiednie umiejętności interpersonalne.

Kolejny aspekt mentoringu to awanse w firmach. Mentee (podopieczny) biorąc udział w programie mentorskim zwiększa szansę awansu i otrzymania wyższego wynagrodzenia, zwłaszcza jeżeli w pracy należy się do grup defaworyzowanych (pod względem wieku, płci, pochodzenia, wykształcenia itp.). Tak więc każdy, kto chce polepszyć swoją rolę w firmie może być tym zainteresowany. Jako, że jest to proces opierający się na dobrowolności i tworzeniu relacji – mentor wybiera swojego ucznia a uczeń swojego mentora.

Jakie korzyści przynosi posiadanie certyfikatu VCC „Mentoring – Odkrywanie i rozwijanie potencjału osobistego i zawodowego”?

Po pierwsze jest to certyfikat międzynarodowy. VCC to w skrócie Vocational Competence Certificate. To jednolity system kształcenia i certyfikacji kwalifikacji zawodowych. Idea VCC narodziła się w 2007 roku. Powstała z myślą o współdziałaniu i integracji wiedzy i umiejętności zawodowych z potrzebami przedsiębiorstw na międzynarodowym rynku pracy. Moduł edukacyjny Mentoring jest elementem tzw. Select Competences, w którym każdy ma możliwość dostosowania własnych kwalifikacji zawodowych do dowolnego rynku pracy w Europie i poza nią.

Czy trudno go zdobyć?

Ciężkie pytania zadajesz 😉 Przystąpienie do szkoły to odpowiedzialność – po stronie uczestnika i po stronie trenera – mentora. Po ukończeniu szkoły dostaje się zaświadczenie. Natomiast sama szkoła kończy się egzaminem. Zdanie tego egzaminu owocuje uzyskaniem certyfikatu międzynarodowego (w j. angielskim). Egzamin składa się z części teoretycznej (test 30 pytań) i części praktycznej. Egzamin organizowany jest przez Partnera Egzaminacyjnego VCC – firmę Petra Consulting. Tak więc powiedz mi czy trudno go zdobyć?

Kształcimy się całe życie, potrzebujemy dostosowywać się do zmian na rynku pracy. Jakie kompetencje są dziś najbardziej pożądane?

Umiejętność uczenia się i oduczania – wg mnie to główne kompetencje, których teraz potrzebujemy. Żyjemy w świecie ciągłych zmian, permanentnych udoskonaleń, w tempie często nieakceptowalnym. Co to oznacza? Że dzisiaj skończone studia mogą nie być już jutro potrzebne. Mobilność uczenia się, otwartość na nową wiedzę, umiejętność odnajdywania się w nowym otoczeniu i akceptowanie zmian – to kompetencje na wagę złota. Aktualnie nie znam branży, która by nie potrzebowała takich ludzi do pracy.

W grudniu odbędzie się event EvolucJa. Jego podtytuł to: daj się zainspirować. Do kogo jest skierowany?

Wspólnie z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury postanowiliśmy zrealizować wydarzenie z szeroko pojętego rozwoju. Event skierowany jest przede wszystkim do dolnośląskich przedsiębiorców, managerów, pracowników działów HR, trenerów i wszystkich osób zainteresowanych rozwojem. Ze szczególnym naciskiem na tą ostatnią grupę. Zwłaszcza w kontekście poprzedniego pytania.

Jesteś jedną z prelegentek. O czym będzie prowadzony przez Ciebie warsztat?

Prowadzę temat „na topie”: Wszystko jest kwestią…. czasu – czyli jak planować z głową.

Czas „nie jest z gumy”, a sposób, w jaki z nim pracujemy, odzwierciedla się w naszym samopoczuciu, satysfakcji z pracy i efektywności. Nadzieję budzi fakt, że czasowi utraconemu może odpowiadać czas odzyskany lub lepiej – dobrze zaplanowany. Warsztat skierowany jest do osób w dużym stopniu samodzielnie organizujących własną pracę lub podległych zespołów, odczuwających silną potrzebę zmian w związku z negatywnymi konsekwencjami życia w „niedoczasie”.

Warsztat oparty o grę, w której uczestnicy:

  • poznają zasady planowania zadań;
  • poznają wagę współpracy, współdzielenia i delegowania zadań;
  • nauczą się zarządzać priorytetami;
  • doświadczą…. siebie.

Ja serdecznie zapraszam. A dla szczęśliwców ufundowaliśmy nagrody 😉

Formuła eventu jest elastyczna. Skąd taki pomysł?

W ramach eventu przewidzieliśmy 20 warsztatów równolegle prowadzonych w 5-6 salach. Do tego każdy z uczestników będzie mógł skorzystać z warsztatu Sylwii Królikowskiej – zwanej też nianią od biznesu, panelu dyskusyjnego – w obszarze mentoringu i sukcesji oraz z części artystycznej na zakończenie eventu. Elastyczna formuła wynika z naszych doświadczeń:

  • Można kupić bilet na pierwszy, drugi lub dwa dni eventowe.
  • Uczestnicy wybierają tylko te warsztaty, które ich interesują.

Aktualnie nie ma podobnej oferty na Dolnym Śląsku – robimy to pierwszy raz ale już teraz planujemy powtarzalność imprezy.

Bilety dostępne są na www.evolucja.biz.

Jakie są cele i spodziewane efekty EvolucJi?

Wałbrzych to miasto wydobywcze. Choć ostatni węgiel wyjechał stąd ponad 20 lat temu, w mieście jest jeszcze wiele do odkrycia. W Wałbrzychu mieszkają ciekawi, utalentowani oraz niezwykle kreatywni ludzie i to właśnie oni stanowią najcenniejszy obszar wydobywczy. Niestety, nie każdy wie jak i skąd wydobywać to, co dla nas najlepsze. My wiemy i chcemy tą wiedzą podzielić się z innymi… Zaprosiliśmy prelegentów z całego kraju, każdy z nich jest specjalistą w swojej dziedzinie. To 16 osób, które dzielą się wiedzą z zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Jakich efektów się spodziewamy? Jego głównym założeniem jest odczarowanie „rozwoju”, promocja różnych sposobów edukacji (warsztaty, gry, badania, nowe technologie, kierunki rozwoju), ukierunkowanie na ocenę obszaru szkoleniowego przynoszącego korzyści. To inspirowanie do zmian, wzięcia sprawy swojej przyszłości w swoje ręce.

A nazwa? evolucJA ponieważ….

Stawiamy na dojrzewanie i naturalną kolej rzeczy, gdzie jednostka jest kluczowa w procesie rozwoju. Event to również realizacja naszej misji: Kompetencje wspierają rozwój.

Zachęcamy zatem do podróży z nami.

WYGRAJ BILETY NA evolucJĘ

Dziękuję za rozmowę.

Paulina Purgał

Powiązane artykuły