Weekend Otwarcia ESK 2016 – znamy program

Przez trzy dni Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu odbędzie się ponad setka wydarzeń kulturalnych, które rozpoczną całoroczne wydarzenie w stolicy Dolnego Śląska.

W niedzielnym finale weźmie udział ponad dziesiątka tysięcy osób. Przebudzenie będzie jednym z najliczniejszych i najbardziej spektakularnych pochodów w historii miasta.

Ceremonia otwarcia będzie reżyserowana z wielkim rozmachem przez Chrisa Baldwina, który jest kuratorem ESK ds. performance. Artysta ma już na swoim koncie reżyserię kilku poważnych wydarzeń plenerowych, które odbyły się w Europie.

Ceremonia rozpocznie się 17 stycznia w czterech miejscach we Wrocławiu. Do Rynku z miejsc takich jak zajezdnia tramwajowa „Dąbie”, zajezdnia autobusowa przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdnia „Popowice” i z Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego ruszą pochody mieszkańców oraz artystów.

Poprowadzą je cztery Duchy Wrocławia: Duch Wielu Wyznań, Duch Innowacji, Duch Odbudowy i Duch Powodzi, które w zaaranżowanej scenerii opowiedzą o wielokulturowej, niezwykłej historii miasta. Projektantem tych kilkumetrowych instalacji jest francuski artysta wizualny Philippe Geffroy.

Po spotkaniu czterech Duchów nastąpi finał „Przebudzenia”. Rynek przejdzie transformacje, w której nawet okoliczne budynki staną się scenami i elementami scenografii. Scenariusz widowiska opiera się na połączeniu pracy reżyserów sztuk wizualnych, tancerzy, aktorów, muzyków, performerów i aktywnego udziału mieszkańców Wrocławia.

W wydarzeniu weźmie udział ponad 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy, około 300 rowerzystów. Podczas ceremonii pojawi się 30 instalacji świetlnych, 30 gigantycznych marionetek i pięć tramwajów.

– Pomóżcie nam opowiedzieć historię Wrocławia. 17 stycznia nasze wspólne uczestnictwo w pochodzie otwierającym Europejską Stolicę Kultury, sprawi, że „Przebudzenie” Wrocławia stanie się wydarzeniem na skalę Europy – zaprasza Chris Baldwin.

Wielki finał poprzedzi kulturalne święto, które rozpocznie się w piątek, 15 stycznia. W czasie 3 dni zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Najważniejsze z nich to:

– wystawa prac legendarnego hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy (w BWA Awangarda, wernisaż 15 stycznia)

– ekspozycja „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”, dzięki której poznamy najlepsze realizacje światowej architektury (Muzeum Architektury, wernisaż 16 stycznia)

– trzydniowy projekt „Mercouri/Xenakis” obejmujący wystawę, koncerty i spektakl poświęcone twórczości Iannisa Xenakisa – legendarnego greckiego architekta i kompozytora oraz Melinie Mercouri – greckiej aktorce, minister kultury i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury.

– 16 stycznia we wrocławskim Muzeum Narodowym reżyser Jacqueline Kornmüller wraz z gwiazdami literatury i teatru oraz tancerzami pokaże dziewięć kameralnych przedstawień inspirowanych dziełami sztuki pod hasłem „Muzeum Marzeń”.

(KrzKr)

Powiązane artykuły