Większość firm pracuje zdalnie

Ponad połowa pracujących wykonuje obecnie swoje obowiązki zdalnie. Co ciekawe, wielu z nich deklaruje, że ich efektywność w pracy wzrosła. Okazuje się również, że większość firm zdała egzamin z pracy zdalnej i działa jak dotychczas – to główne wnioski z najnowszego badania Gi Group i Grafton Recruitment. Więcej na temat pracy zdalnej opowie – Joanna Wanatowicz.

56 proc. ankietowanych odpowiedziało, że pracuje online, a kolejne 12 proc., że może wybrać, czy pracuje zdalnie, czy idzie do pracy. To znaczy, że aż prawie 70 proc. badanych funkcjonuje teraz w jakiejś formie pracy zdalnej. Nadal jednak aż 18 proc. pracuje w miejscu pracy. Poniżej 2 proc. przebywa na urlopie wypoczynkowym i prawie tak samo mało na urlopie opiekuńczym, który przysługuje w związku z epidemią na dziecko do lat 8.

Jak w takim razie wygląda praca zdalna? Czy nadal pracownicy są tak samo efektywni? 44 proc. pytanych potwierdza, że efektywność ich pracy nie spadała, 20 proc. przyznaje, że nieznacznie spadła, ale aż 17 proc. mówi, że ich wydajność wzrosła. Niepokojące, że prawie u 11 proc. badanych praca została zatrzymana.

– Widać, że firmy i pracownicy zdali egzamin w przejściu na pracę zdalną. Pracownicy wręcz wskazują, że ich efektywność wzrosła, a procesy w firmach działają. To efekt mobilizacji: wszyscy staramy się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, trochę myślimy już o przyszłości, ale najważniejsze jest tu i teraz, żeby jak najmniejszym uszczerbkiem dla biznesu zakończyć ten czas pracy w domu – komentuje Joanna Wanatowicz, Business Director, Grafton Recruitment.

Pytani wskazywali, że wyzwaniem dla nich teraz są kontakty ze światem zewnętrznym, że brakuje im newsletterów od pracodawców i że za dużo czasu spędzają z rodziną. Czy firmy poradziły sobie z sytuacją pracy zdalnej? Jak to oceniają pracownicy? Tu aż Badanie przeprowadzono w dniach 21-24.03.2020 r. w formie ankiety online przesłanej do losowo wybranej grupy 857 osób, które zaaplikowały na co najmniej jedną ofertę pracy Grafton Recruitment & Gi Group w latach 2018-2020.

AnPl

Powiązane artykuły