Wietnam bardziej konkurencyjny od Chin

Zakończyła się misja gospodarcza przedstawicieli Dolnego Śląska w Wietnamie. Głównym celem misji było przedstawienie oferty eksportowej i umożliwienie wejścia na rynek wietnamski małym i średnim firmom z naszego regionu, głównie sektora rolno-spożywczego i meblarskiego. Jej organizatorem była Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej wspierana przez Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh City.

W ostatnim czasie   podpisano szereg umów i porozumień, które mają ułatwić naszą współpracę gospodarczą z Wietnamem i zwiększyć eksport polskich produktów do tego kraju. Przyszłe porozumienie handlowe między UE a Wietnamem byłoby krokiem milowym w tej współpracy. Obecnie bilans wymiany handlowe jest ujemny dla Polski.

Podsumowanie:

Spotkania z importerami oraz dystrybutorami produktów rolno-spożywczych, sektora przetwarzania i pakowania żywności,  biorącymi udział w targach Vietfood&Beverage.

Dotarliśmy do wielu firm zainteresowanych pozyskaniem z Polski poddostawców różnych komponentów, jak również sprzedażą swoich produktów na rynek europejski. Firmy te szukają partnerów w Polsce, głownie hurtowników i dystrybutorów. Wśród nich są firmy wietnamskie takie jak DNTN LONG THUAN czy JEYS F.I ale także koreańskie. Jedna z nich, LABNOSH – producent ekologicznych koktajlów oraz organicznych suplementów diety- już po pierwszych rozmowach zaproponowała kolejne spotkania, o bardzo konkretnej tematyce. Dla właścicieli LABNOSH Polski rynek jawi się jako gospodarcza brama do Europy – mówi Robert Iwan.

Rozmowy z przedstawicielami ministerstwa przemysłu i handlu, stowarzyszeniem małych i średnich przedsiębiorstw w Hanoi.

Członkowie stowarzyszenia od ubiegłego roku już współpracują z polskimi eksporterami produktów spożywczych (jabłka, wędliny, podroby mięsne). Oferta naszych firm przedstawiona została także  Viet Australia, firmie doradczo-audytowej współpracującej z ponad 500 przedsiębiorcami wietnamskimi.

Możliwości inwestowania przez dolnośląskie firmy w Ho Chi Minh City (Sajgon) oraz prowincji Tuyên Quang.

Dawna stolica Republiki Wietnamu z 13 milionami mieszkańców, jest największym centrum gospodarczym kraju – ma 22 procentowy udział w  dochodzie narodowym. Sajgon stawia na bycie Smart City i potrzebuje inwestorów zagranicznych. W mieście inwestuje obecnie około 100 krajów, głównie w takich dziedzinach przemysłu jak maszyny, informatyka,  chemia i żywność. Polskie firmy mamy tylko 4 i generują jedynie 250 tys. dolarów dochodu. Wśród zagranicznych inwestorów polska jest na 64 miejscu, a szkoda bo możliwości są bardzo duże – mówi Cao Thi Phi Van z People’s Committee HOCHI MINI CITY Investment & Trade Promotion Centre.

Władze prowincji Tuyên Quang w północnej części Wietnamu, słynącej z produkcji i eksportu herbaty oraz cynamonu oczekują na inwestorów sektora medycznego, biotechnologii i rolnictwa oraz edukacji. Prowincja eksportuje główne do Malezji, Tajwanu i Kambodży. Ze względu na bliskość  Chin prowincja stanowi  dobre miejscem do inwestowania i nawiązania kontaktów z firmami handlowymi. W Wietnamie jest zapotrzebowanie na produkty spożywcze, ale przede wszystkim przetworzoną i wysokiej jakości. Tamtejsze produkty, ze względu na zacofanie lokalnego przemysłu rolno-spożywczego i zanieczyszczenia środowiska mają problemy z zachowaniem standardów bezpieczeństwa żywności, z reguły są nisko lub w ogóle nie przetworzone.

Rozmowy z Vietnam Human Resource Consultants na temat Outsourcingu Pracowniczego

Dolny Śląsk – podobnie jak inne prężnie rozwijające się regiony w Polsce – odczuwa brak rąk do pracy. Nasze przedsiębiorstwa z liczą na pojawienie się pracowników z Wietnamu, zarówno wykwalifikowanych inżynierów, jak i pracowników produkcji. Nowe zasoby ludzkie są bardzo potrzebne,  zwłaszcza przy rozwoju dolnośląskich firm oraz zagranicznych inwestycjach. Już od kilku miesięcy badamy rynek, sprawdzamy możliwości współpracy i potrzeby. Dla regionu to może być bardzo dobre rozwiązanie- mówi Hubert Papaj, prezes DAWG sp. z o.o.

Spotkanie w Bifa z udziałem wietnamskich producentów  mebli,  akcesoriów meblowych i drewnianych zabawek. Dolnośląscy przedsiębiorcy szukają partnerów, głównie fabryki mebli hotelowych.

Dolnośląscy przedsiębiorcy szukają partnerów, głównie fabryki mebli hotelowych. BIFA to grupa medialna, która reprezentuje przemysł przetwórstwa drzewnego w prowincji Binh Duong ( produkty, surowce i technologie).  Jest połączona z branżą obróbki drewna w całym kraju wspierając członków branży w rozwoju rynku. Współpracuje z rządem, aby wpływać na politykę sprzyjającą prowadzeniu biznesu.  BIFA ściśle współpracuje również ze Stowarzyszeniem Drewno i Leśnictwo Wietnamu (VIFORES), Stowarzyszeniem Rzemiosła i Przemysłu Drzewnego Miasta Ho Chi Minh (HAWA), Stowarzyszeniem Rzemiosła i Przemysłu Drzewnego Prowincji Dong Nai (DOWOOHA), Stowarzyszeniem Drewna i Lasu Binh Dinh – FPD Binh Dinh.  Dziś Wietnam jest jednym z wiodących na świecie krajów zajmujących się przetwarzaniem i eksportem drewna, którego obroty eksportowe sięgają 8 miliardów dolarów w 2017 r., O 10% więcej niż rok wcześniej. Oczekuje się, że w następnej dekadzie wzrosną one o 20-25 miliardów dolarów – Mariusz Sinior, ekspert DAWG sp. z o.o.

Wizyta w fabrykach .

Rozmowy handlowe w dwóch fabrykach mebli – z drewna tekowego i dębowego, eksportujących swoje produkty  do USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Polacy zainteresowani są zlecaniem wietnamskim firmom produkcji mebli i komponentów oraz sprzedażą mebli z polskim brandem na rynek 650 milionowy rynek ASEAN-U (gosporadczo–polityczne Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej -Malezja, Filipiny,Tajlandia,Singapur, Tajlandia, Brunei ,Wietnam Laos i Mjanma, Kambodża)

Wizyta w fabryce czekolady w celu poznania warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Wietnamie przez obcokrajowców. Belgijska Fabryka Belive Chocolate Trading wytwarza organiczną czekoladę z lokalnych ziaren kakaowca wietnamskiego i innych naturalnych składników.

Warto wiedzieć.

W Wietnamie bardzo ważna jest bezpośrednia relacja, spotkania, kontakty osobiste – nie wystarczy wysłanie folderów czy próbek. Wietnamczycy muszą nabrać zaufania, a to trudno jest zbudować korespondencyjnie. Współpracujemy z organizacjami, które reprezentują tutejsze firmy i są gwarancją bezpieczeństwa biznesu. Są bardzo pomocne i prężne – podkreśla Piotr Harasimowicz z Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh City

AnKm

Powiązane artykuły