Wkrótce dowiemy się ile mamy na koncie

Prawie półtora miliona dolnoślązaków dostanie z ZUS informację o tym ile składek mają zapisanych na swoim indywidualnym koncie i jaka jest prognozowana wysokość przyszłej emerytury. Listy trafią do każdego, kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym. Warto do informacji z ZUS zajrzeć i sprawdzić ile – według prognoz Zakładu – dostaniemy na emeryturze.

19 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął akcję wysyłki blisko 19 mln Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU). Na Dolnym Śląsku ubezpieczonych jest 1 153 863 osób, do 1 451 691 z nich zostanie wysłana informacja o stanie konta.

Całość korespondencji ma trafić do klientów do końca sierpnia. IOSKU to nic innego jak dokładny opis stanu finansowego konta emerytalnego, na 31 grudnia 2016 r., osób z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, za które trafiła na konto przynajmniej jedna składka. Przedstawia sumę wszystkich zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, a także wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego, (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Informacja zawiera też wskazanie jak wyglądał wpływ składek emerytalnych miesiąc po miesiącu w całym 2016 r.

Osoby, które mają 35 lat lub więcej z IOSKU mogą się dowiedzieć o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają dodatkowo w emeryturze także składki z subkonta w ZUS.

WAŻNE: wyliczenia dotyczą obecnie obowiązującego wieku emerytalnego, nie zaś tego, który będzie obowiązywał od 1 października.

– Trzeba pamiętać o tym, że zawarta w informacji kwota przyszłej emerytury jest wyliczeniem czysto hipotetycznym opartym na ilości już zgromadzonych na naszym koncie składek i prognozie ich ewentualnego dalszego wpływu. Nie jest to, więc wynik jakichś subiektywnych decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale efekt wszystkich lat naszej pracy, w czasie, których gromadzone były składki na naszym indywidualnym koncie emerytalnym – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – ZUS jedynie, co roku przeprowadza proste matematyczne obliczenia. Wpływ zaś na wysokość naszej emerytury mamy my sami i nasza praca, czyli ilość przepracowanych lat i wysokość wynagrodzenia – dodaje rzeczniczka.

W IOSKU, obok wszystkich danych liczbowych i matematycznych obliczeń mamy również informację o tym, jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłacamy składki na ubezpieczenia społeczne. Informacja jest pisana prostym językiem w oparciu o zasady tzw. plain language, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje danych.

Do osób, które mają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – IOSK nie jest wysyłany w formie papierowej, gdyż zawarte w Informacji dane są dostępne w Internecie po zalogowaniu się na swoje konto.

(BaPu)

Powiązane artykuły