Wkrótce e-zwolnienia

Od drugiej połowy 2015 roku zaczną obowiązywać elektroniczne zwolnienia lekarskie, dzięki czemu pacjent nie będzie miał już obowiązku dostarczania pracodawcy tradycyjnego papierowego zwolnienia.

E- zwolnienia to duża oszczędność oraz sposób na eliminację nadużyć.

Od połowy 2015 roku lekarz nie będzie musiał już wypisywać papierowych druków i przekazywać ich oryginału do ZUS, a kopii do pracodawcy. ZUS i pracodawca dostaną informację o zwolnieniu lekarskim drogą elektroniczną.

Choć ze zwolnień będzie można korzystać od 2015 roku, przez trzy lata będzie obowiązywał okres przejściowy. W tym czasie, obok elektronicznych zwolnień, nadal będą honorowane tradycyjne, papierowe druki. Od 2018 roku obowiązywać będą już wyłącznie e-zwolnienia. W wyjątkowych sytuacjach na przykład w czasie wizyty domowej, gdy lekarz nie będzie maił dostępu do Internetu, możliwe będzie wystawienie zwolnienia na papierowym blankiecie.

Wprowadzenie e-zwolnień pozwoli wyeliminować nadużycia. Obecnie w przypadku krótkookresowych zwolnień lekarskich kontrola ZUS była praktycznie niemożliwa. Zanim zwolnienie trafiło fizycznie do zakładu, często kończył się okres, na który zostało wystawione. Teraz ZUS będzie mógł je natychmiast zweryfikować.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że dzięki e-zwolnieniom uda się zaoszczędzić w przyszłym roku ok. 212 milionów złotych. Oszczędności będą możliwe m.in. dzięki eliminacji nadużyć, a także dzięki oszczędnościom na druku bloczków ze zwolnieniami, co rocznie kosztowało 1,3 miliona złotych.

(JuAn)

Powiązane artykuły