Work Service: praca coraz droższa

Eksperci wrocławskiego Work Service, firmy zajmującej się rekrutacją pracowników, po badania rynku uważają, że sytuacja na rynku pracy z miesiąca na miesiąc będzie lepsza.

Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego. Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 12%, co oznacza spadek o 1,9% rok do roku, a więc ożywienie.

Luty jest pierwszym miesiącem, w którym rynek pracy wyraźnie ożywił się po zimowej stagnacji. To bardzo optymistyczny wskaźnik, który pokazuje zdecydowaną poprawę perspektywy dla osób bezrobotnych. Porównując dane historyczne, możemy zauważyć spadek stopy bezrobocia w lutym 2014 roku jedynie o 0,5% wobec lutego roku 2013.

– Odczuwalna poprawa koniunktury od marca w przetwórstwie przemysłowym, handlu, gastronomii czy logistyce daje pewność, że w kolejnych miesiącach odnotujemy dalsze rekordowe spadki bezrobocia – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service SA. – Potwierdzają to również nasze badania, które przeprowadziliśmy w ubiegłym miesiącu wśród pracowników i pracodawców. 12% firm zamiast zlecać swoim pracownikom realizowanie zadań w nadgodzinach, zdecyduje się w tym roku na rozszerzenie zespołów i zatrudnienie dodatkowych rąk do pracy. To pokazuje z jednej strony realne zwiększenie ilości pracy, więcej nowych zamówień, a z drugiej strony – większą stabilizację firm i pewność wśród pracodawców, że ten dobry klimat będziemy utrzymany.

Warto podkreślić, że wzrost zatrudnienia w firmach utrzymuje się pomimo systematycznie rosnących kosztów pracy. Wedle danych Eurostatu w czwartym kwartale 2014 roku koszty pracy w Polsce wzrosły aż o 3,3% r/r. Obejmują one zarówno wynagrodzenia i pensje pracowników, jak również obciążenia z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz podatków. Z analiz Eurostatu wynika, że koszty płacowe w Polsce wzrosły o 2,7%, a pozapłacowe o 5,9%. Jako jedną z największych barier w prowadzeniu bieżącej działalności ponad połowa przedsiębiorstw w Polsce (55%) wskazuje właśnie koszty zatrudnienia (dane GUS, marzec 2015).

– Rosnące koszty zatrudnienia w Polsce są obecnie jedynym hamulcem, który może zatrzymać tworzenie nowych miejsc pracy. Dlatego tak ważne jest, aby nie obciążać dodatkowo pracodawców należnościami niezwiązanymi z podnoszeniem wynagrodzeń – podkreśla Tomasz Hanczarek. – Utrzymanie kosztów pracy na możliwie niskim poziomie to również ważny element konkurencyjności Polski w regionie. Dodatkowym istotnym magnesem przyciągającym zagranicznych inwestorów jest wysoka jakość pracy polskich fachowców. To ważne, bo dzięki nowym inwestycjom, szczególnie zlokalizowanym w regionach o wysokiej stopie bezrobocia, jest szansa, żeby zminimalizować problemy związane z brakiem dostępu do pracy.

(Pa)

Powiązane artykuły