Wrocławskie ZOO wspiera nauczycieli

Zdalne nauczenie nie musi być nudne! Udowadniają to zajęcia przygotowane przez wrocławskie zoo na zlecenie Centrum Kształcenia Zawodowego. Dziewięć tematów, okraszonych czytelnymi grafikami i arcyciekawymi filmami ze zwierzętami, dostępnych jest już dla wrocławskich nauczycieli bezpłatnie na Wrocławskiej Platformie Edukacyjnej.

Żołądek wilka mieści 9 kg pożywienia. Jest bardzo rozciągliwy. Nie dlatego, że wilk jest żarłoczny, ale dlatego, że jest to bardzo praktyczna „torba na zakupy”, w której matka przenosi jedzenie młodym. To jedna z setek ciekawostek, które znalazły się w materiałach edukacyjnych na Wrocławskiej Platformie Edukacyjnej. To efekt współpracy ZOO Wrocław i Centrum Kształcenia Zawodowego, której celem jest wzbogacanie podstawy programowej z biologii i przyrody dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

– Jesienią 2020 r. CKZ zaprosiło nas do złożenia oferty na stworzenie i opracowanie materiałów edukacyjnych, które miałyby pomóc nauczycielom w przygotowaniu niestandardowych zajęć przyrodniczych. Zadanie nie było proste, bo Centrum wymagało efektu na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, które jednocześnie byłby bardzo ciekawe dla uczniów. Podjęliśmy się go, ponieważ edukacja w tym zakresie, to nasz chleb powszedni od 2007 r. Każdego roku w zajęciach na terenie zoo bierze udział około 20 tyś uczniów – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Wydziału Edukacji Zoo Wrocław

Do dyspozycji nauczycieli już dziś jest 9 prezentacji, 9 kart pracy oraz 14 filmów edukacyjnych, w których główną rolę odgrywają zwierzęta z wrocławskiego zoo. Dotyczą one stawonogów, ryb, płazów, gadów, ssaków i ewolucji życia. Wszystkie są opracowaniami autorskimi, które prezentują wiedzę w niezwykle atrakcyjny sposób i „niepostrzeżenie” uzupełniają materiał z podstaw programowych.

– Uważam, że doskonałym dopełnieniem takich zajęć byłby spacer po zoo, więc kiedy będzie to tylko możliwe, zapraszam szkoły. Tymczasem ogród jest otarty dla indywidualnych zwiedzających, więc zapraszam uczniów, aby zabrali rodziców do zoo i podzielili się z nimi ciekawostkami, które poznali na lekcjach biologii i przyrody. Zachęcam również szkoły i rodziny do korzystania z oferty wirtualnych zajęć edukacyjnych, które z powodzeniem realizujemy wykorzystując platformę Microsoft Teams. Prowadzą je nasi edukatorzy, którzy są specjalistami i pasjonatami natury oraz chętnie dzielą się wiedzą z dziećmi i młodzieżą, a także z osobami dorosłymi – dodaje Zając-Ossowska.

Wrocławska Platforma Edukacyjna, administrowana przez Centrum Kształcenia Zawodowego, stanowi bezcenną bazę dydaktyczną dla nauczycieli i uczniów wrocławskich szkół, a korzysta z niej ok. 70% placówek oświatowych, zlokalizowanych na terenie Wrocławia (tj. 60 000 użytkowników). Platforma umożliwia szkołom realizację kształcenia w formie zdalnej.

– Z Wrocławskiej Platformy Edukacyjnej korzysta tygodniowo kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli. Platforma i zamieszczane tam materiały edukacyjne są dla nich istotnym wsparciem w organizacji lekcji, zwłaszcza w trybie zdalnym. Filmy, zdjęcia i prezentacje są dzięki temu nieodłącznym elementem nauki w tym wyjątkowym dla edukacji czasie – mówi Jarosław Delewski, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Warto skorzystać z materiałów i uatrakcyjnić lekcje. Nauczyciele mogą zapoznać się z nimi już teraz pod linkiem: https://pe.edu.wroclaw.pl.

Powiązane artykuły