Wspólnie dla lokalnej turystki

„Upowszechnianie turystyki i promowanie walorów turystycznych Aglomeracji Wałbrzyskiej” to projekt który Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracji Wałbrzyskiej (LOT AW )realizuje dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego. Marszałek województwa Michał Bobowiec przekazał na ten cel 15 tysięcy złotych.

W ramach projektu przewidziano takie działania jak: szkolenie dla członków LOT AW dotyczące tworzenia produktów sieciowych, a także opracowania wspólnych materiałów promocyjnych. Seminarium dla przedstawicieli członków LOT AW na temat korzyści wynikających z wspólnej promocji regionu i tworzenia produktu sieciowego odbyło się 21 marca w Zamku Książ w Wałbrzychu. Spotkanie poprowadził prof. Armin Mikos v. Rohrscheidt.

– Poza tym w ramach projektu opracowane zostaną materiały promocyjne, w tym m.in. folder prezentujący różne warianty wycieczek po Aglomeracji Wałbrzyskiej – wyjaśnia Anna Żabska, prezes LOT AW.

Dotacja od marszałka województwa to kolejne środki zewnętrzne, które otrzymała Lokalna Organizacja Turystyczna. Obecnie realizowany jest także ze środków unijnych czteroletni polsko-czeski projekt pn. „Rozwój ruchu turystycznego i geoturystyki w regionie Sudetów Środkowych”

LOT AW tworzy 24 członków, w tym m.in. gminy, obiekty turystyczne, instytucje kultury. Organizacja została powołana do życia w 2012 roku. Głównym celem LOT AW jest promocja Aglomeracji Wałbrzyskiej jako miejsca atrakcyjnego turystycznie oraz wspieranie rozwoju lokalnego rynku turystycznego.

Tajemniczy i różnorodny – taki jest region Aglomeracji Wałbrzyskiej. To tu znajdują się unikatowe zabytki techniki, średniowieczne zamki piastowskie i okazałe pałace, w których do dziś można poczuć atmosferę życia dworskiego. Są tu reprezentujące różne religie zabytkowe kościoły, będące świadectwem wielokulturowości tego miejsca i jego burzliwej historii. Region ten nie został zniszczony podczas II wojny, do dziś można podziwiać oryginalne starówki miejskie, czy poczuć klimat malowniczych uzdrowisk. Pozostałością z okresu wojny są wielkie podziemne tunele w górach, których przeznaczenie do dziś jest nieznane. To tu niedawno poszukiwano „Złotego Pociągu”. Aglomeracja Wałbrzyska jest regionem atrakcyjnym nie tylko dla miłośników historii, ale także dla osób szukających kontaktu z przyrodą i aktywności. Znajdują się trzy parki krajobrazowe i trzy malownicze pasma górskie – a tam liczne trasy piesze, rowerowe, narciarskie oraz wieże widokowe.

AnPl

Powiązane artykuły