KARPNIKI: Dolnośląski Festiwal Muzyczny

  • Miejsce wydarzenia:
  • Data wydarzenia: 2015/07/26
  • Zobacz inne eventy w mieście:

Dolnośląski Festiwal Muzyczny zaprasza w gościnne progi trzebieszowickiego Zamku na Skale oraz do Zamku Karpniki, koło Jeleniej Góry. W obu obiektach zaprezentowana będzie opera Chinki Ch. W. Glucka. Wystąpi m.in. gwiazda La Scali – tenor Krystian Krzeszowiak.

Dolnośląski Festiwal Muzyczny (DFM) to wydarzenie cykliczne trwające przez cały rok. W jego programie znajdują się koncerty muzyki klasycznej oraz jazzowej. Podczas festiwalu swój repertuar prezentują uznani artyści oraz młodzi, ambitni i zdolni muzycy. Twórcami festiwalu jest grono kilku przyjaciół: Magdalena Kulig, Magdalena Blum, Henryka Szczepanowska, Ewa Chalecka, Mieczysław Kowalcze oraz Zbigniew Szczygieł. Dyrektorem festiwalu jest Magdalena Kulig, o część artystyczną wydarzenia troszczy się Magdalena Blum.

W lipcu Dolnośląski Festiwal Muzyczny przygotował dla swej publiczności prawdziwą muzyczną perełkę. W sobotę, 25 lipca 2015r.  o godz. 19.00 na dziedzińcu hotelu Zamek na Skale w Trzebieszowicach oraz dzień później – w niedzielę,  25 lipca 2015r. o tej samej porze w Zamku Karpniki, koło Jeleniej Góry odbędzie się prezentacja opery Chinki (Le Cinesi).

Autorem jednoaktowego dzieła jest niemiecki kompozytor okresu klasycyzmu Christoph Willibald Ritter von Gluck. Operę Chinki stworzył z myślą aby zadziwiła ona elitę europejskich dworów XVIII w. – jej premiera odbyła się w Wiedniu z okazji wizyty cesarzowej Marii Teresy. Dolnośląska odsłona opery ma za zadanie zachwycić publiczność kunsztem artystycznego warsztatu. Będzie to wydarzenie wyjątkowe w skali całego regionu, ponieważ do udziału w projekcie zaproszono wybitnych artystów.

Przed publicznością wystąpi znakomity polski tenor Krystian Krzeszowiak, jego żona Natalia Rubiś (sopran), Aneta Łukaszewicz (mezzosopran) oraz dyrektor Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego – Magdalena Kulig (mezzosopran). O oprawę muzyczną zatroszczy się Wrocław Baroque Ensemble, która wystąpi pod batutą Marcina Sompolińskiego.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na dziedzińcu Hotelu Zamek na Skale, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc  – tel. 74 865 20 00.

Wydarzenie przygotowano tak, aby umożliwić uczestnictwo w nim szerszej publiczności – koncert będzie można zobaczyć i usłyszeć również w parku okalającym zamek, a to za sprawą telebimu i systemu nagłaśniającego zamontowanego na zewnątrz obiektu.

Uczestnictwo w operze na Zamku Karpniki również będzie objęte rezerwacją miejsc.

Opera Chinki to opowieść o trzech przyjaciółkach Lising, Tangia i Sivene. Jedyną męską postacią, która pojawi się na scenie jest Silango brat Lising. Mężczyzna wrócił właśnie z podróży po Europie. Na jego powitanie przyjaciółki przygotowały trzy arie w kontrastujących stylach, mają one rozbawić Silango. Bohaterowie zgadzają się, że każdy zaprezentowany styl ma swoje wady i zalety. Operę kończy wspólny występ czworga wykonawców.

Wykonawcy

Krystian Krzeszowiak – tenor, absolwent wydziału wokalnego wrocławskiej Akademii Muzycznej. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Studiował w Conservatorio G. Verdi w Mediolanie. Wygrał konkurs na stypendium w l’Accademia Internazionale della Musica di Milano zostając solistą akademii w zakresie muzyki barokowej i współczesnej. Artysta nagrywa dla TVP1, TVP2, Radio Oesterreich 1, RSI, DRadio, Rai, Radio France. Nagrał Dixit Dominus di Pergolesi dla prestiżowego Deutsche Grammophon. Współpracując z J. T. Adamusem wykonał m.in. Le Nozze di Figaro Mozarta, Griselda Vivaldiego, Matthäus-Passion Bacha. Występuje z W. Malickim w Filharmonii Dowcipu i W. Ochmanem w MTM Operetka. Artysta otrzymał nagrodę im. J. Kiepury za najlepszy debiut 2008. Występuje na licznych festiwalach w kraju i poza jego granicami. Śpiewał m.in. Der Mensch ein Gottesmorder Leopolda Mozarta z Bozen Baroque Orchestra pod kierownictwem C. Astronio, Magnificat Bacha z l’Orchestra Verdi di Milano. Występuje na scenach operowych: Teatro alla Scala di Milano, Teatro Olimpico di Vicenza, Teatro Carlo Felice di Genova, Fondazione Arena di Verona – Teatro Filarmonico di Verona. W kwietniu 2015 zaśpiewał tytułową rolę w Orfeuszu Monteverdiego pod dyrekcją Sir Johna E. Gardinera w Carnegie Hall. Sezon 2014/2015 zakończy Orfeuszem na BBC Proms w Royal Albert Hall w Londynie (dyr. J.E. Gardiner). Najbliższe plany artysty to m.in. występy w: Weselu Figara, Adriana Lecouvreur w ROH Covent Garden, La fanciulla del West w La Scali, L’Orfeo w Château de Versailles.

Natalia Rubiś – sopran, studentka studiów magisterskich we Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich m.in. prof. T. Żylis – Gara, prof. H. Łazarskiej, prof. I. Kremling. W 2013 r. zdobyła nagrodę specjalną na konkursie im. M. Malibran w Mediolanie, a w 2010 otrzymała nagrodę Giovane Promessa na konkursie Musica Sacra w Rzymie. Jest laureatką II nagrody na konkursach 21st Century Art w Kijowie (2009) oraz im. F. Platowny we Wrocławiu (2008). Koncertuje w Paryżu, Mediolanie, Dreźnie, Pradze oraz licznych miastach Polski. Od 2014 tworzy duet z pianistką Eun Hye Kang. Występowała ze znamienitymi dyrygentami i zespołami m.in. F. Bonizzoni, V. Luks, J. T. Adamus, T. Wojciechowski, A. Banaszak, J. Thiel, G. Muglialdo, J. Ślęk, Collegium 1704, Capella Cracoviensis, Harmonologia, l’Arte del Mondo. W 2014 r. wzięła udział w polskiej prapremierze utworu Tempo e tempi E. Cartera na Festiwalu Nostalgia (Poznań).

Magdalena Kulig – mezzosopran, absolwentka wydziału wokalnego wrocławskiej Akademii Muzycznej. Artystka występowała na licznych festiwalach i koncertach w Europie i Azji. Laureatka wielu konkursów wokalnych m.in. nagroda specjalna na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej (2007 r. – Wrocław), laureatka sekcji barokowej konkursu wokalnego (2008 r. – Bolonia), III nagroda na Tiit Kuusik International Lied Competition (2011 r. – Estonia). Za płytę Elegie w 2012 r. otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.

Aneta Łukaszewicz – mezzosopran, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej. Występowała u boku znakomitych artystów takich jak Michael Chance i Emma Kirkby. Współpracowała m.in. z orkiestrami Filharmonii Białostockiej, Dolnośląskiej, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeusz pod dyrekcją A. Duczmal, Polską Orkiestrą Radiową, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Concerto Avenna, Concerto Polacco, Sinfonia Viva, z zespołami Pirma Vista i I Solisti di Varsavia. W swoim dorobku ma kilka nagrań płytowych. Z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej występowała w teatrach w Szwajcarii, Hiszpanii i Japonii. W roku 2011 artystkę można było oglądać w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w realizacji Katii Kabanowej L. Janaćka (reż. D. Aldena, pod kier. dyrygenta Tomasa Hanusa).

Wrocław Baroque Ensemble (WBE) to zespół działający przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Został założony przez Andrzeja Kosendiaka i od początku działa pod jego artystycznym kierownictwem. Współpracuje na stałe z muzykami Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, ale także z solistami i instrumentalistami z Polski i Europy (głownie z Czechy, Wielkiej Brytanii, Niemiec). WBE wykonuje głównie repertuar barokowy, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej, od kompozycji kameralnych po dzieła oratoryjne i kantatowe. Zespół gościł na znakomitych międzynarodowych festiwalach, takich jak Wratislavia Cantans, Usedomer Musikfestival oraz występował w wielu miastach Polski, w kościołach i salach koncertowych. Wrocław Baroque Ensemble bierze także udział w nagrywaniu płyt CD, jak np. z muzyką G. G. Gorczyckiego cz. I i cz. II – pierwsza z płyt została nominowana do nagrody muzycznej Fryderyk 2011 oraz uhonorowana Wrocławską Nagrodą Muzyczną.

Skład orkiestry: Marcin Sompoliński – dyrygent, Agnieszka Gorajska – flauto (flet), Tytus Wojnowicz – 1 oboe (obój), Aleksandra Mutwicka – 2 oboe (obój), Mateusz Cendlak – 1 corno (róg), Krzysztof Białasik – 2 corno (róg), Klaudia Matlak – violino (skrzypce), Małgorzata Kosendiak  – violino (skrzypce), Michał Mazur – viola (altówka), Julia Karpeta – viola da gamba, Janusz Musiał – contrabasso (kontrabas), Paulina Tkaczyk – cembalo (klawesyn).

Marcin Sompoliński – dyrygent, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej. Był uczestnikiem wielu kursów mistrzowskich, m. in. w Lipsku, Stuttgarcie i Brixen. W latach 1997-2002 pracował jako dyrygent Teatru Wielkiego w Poznaniu. Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, towarzysząc wybitnym solistom (K.A. Kulka, J. Kotnowska, E. Chojnacka, W. Ochman, M. Bilson) w prestiżowych salach koncertowych (Beethovenhalle-Bonn, Festspielhaus w Salzburgu, Alte Oper we Frankfurcie). Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Od roku 2008 jest stałym dyrygentem niemieckiej orkiestry Concerto Brandenburg specjalizującej się w wykonawstwie muzyki klasycznej na instrumentach historycznych. Jest pomysłodawcą nowatorskiego cyklu koncertów edukacyjnych Speaking Concerts. Jednym z najważniejszych zrealizowanych przez niego projektów był program pt. Music in Death Camps prezentowany w Polsce, Niemczech i Izraelu w 2012 roku.

Tytus Wojnowicz – polski muzyk, oboista. Wykonuje różnorodną muzykę – od poważnej, poprzez filmową aż po etniczną. Artysta  utworom muzyki poważnej nadaje wyjątkowe, nowoczesne brzmienie, łącząc elementy muzyki poważnej i popowej. Absolwent warszawskiej AM w klasie oboju prof. S. Malikowskiego. Koncertował m.in. w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, na Tajwanie, w USA (m.in. w Carnegie Hall) oraz krajach Azji i Afryki. Występował w niemal wszystkich liczących się salach koncertowych Europy. Grał wraz z Nigelem Kennedy w ramach trasy koncertowej „The Bach & Vivaldi Experience”. W latach 1996-2000 współpracował z Piotrem Rubikiem, który był producentem, aranżerem i kompozytorem większości popularnych utworów wykonywanych przez Wojnowicza w tym okresie. Od 1989 roku jest członkiem Warszawskiego Kwintetu Dętego, z którym nagrał 2 płyty. Występował także z wieloma orkiestrami, m.in. Sinfonią Varsovia, Sinfoniettą Cracovia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Obecnie pracuje jako adiunkt na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym grupy Ensemble de Narol.

Ewa Chalecka