ŚWIDNICA: Festiwale „Spektrum” i „Okiem Młodych”

  • Miejsce wydarzenia: Świdnica
  • Data wydarzenia: 2019/11/05 2019/11/11
  • Zobacz inne eventy w mieście: Świdnica

Od świdnickiego święta filmowego dzieli nas wprawdzie kilka miesięcy, jednak jego skala i jakość nie pozostawiają wątpliwości. Pomiędzy 5 a 11 listopada zapowiada się wielkie wydarzenie zwłaszcza, że Festiwale Okiem Młodych oraz Spektrum od teraz łączą siły. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum to największe w regionie święto kina artystycznego z selekcją najciekawszych filmów mijającego sezonu w Polsce, Europie i na całym świecie.

Fot. użyczone | Spektrum charakteryzuje się starannymi wyborami zarówno tytułów, jak i gości.

Spektrum charakteryzuje się starannymi wyborami zarówno tytułów, jak i gości. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” był z kolei przez jedenaście lat wydarzeniem służącym prezentacji kina młodych artystów. Na stałe wpisał się w ofertę kulturalną Świdnicy i był miejscem wielu ważnych debiutów dokumentalnych.

Pomysł na połączenie „Okiem Młodych” oraz Spektrum zrodził się z potrzeby wyciągnięcia esencji tych dwóch wydarzeń i stworzenia jednej, ale o wiele mocniejszej propozycji w lokalnym kalendarzu kulturalnym. To, co najważniejsze w idei i programie “Okiem Młodych”, czyli konkursy dla młodych twórców, zostało włączone do Spektrum z rozbudowaną formułą.

Autorzy filmów będą mogli zgłosić swoje dzieło do jednej z trzech kategorii. Głównym filarem Festiwalu staje się Konkurs Krótkich Metraży „Okiem Młodych” z podziałem na dokument oraz fabułę. W obu zasady są jednakowe: wiek twórcy nie może przekraczać 35. roku życia, a długość filmu – 30 minut. Z propozycją dla stawiających pierwsze kroki w przygodzie z kinematografią przychodzi Konkurs Amatorski „Okiem Młodych”. W tej kategorii przyjmowane są produkcje do 30 minut autorów do 21. roku życia – zarówno fabuły, jak i dokumenty. Zgłoszenia można przesyłać do połowy maja za pośrednictwem portalu filmfreeway.com.

W programie 5. edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum, łączącego w sobie wszystko, co było najlepsze w obu imprezach, znajdą się pokazy starannie wyselekcjonowanych pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Wychodząc naprzeciw długiemu oczekiwaniu na jesienny Festiwal, organizatorzy zaplanowali regularne pokazy przedfestiwalowe, uświetnione obecnością gościa związanego z filmem, który spotka się z publicznością po projekcji. Pierwszy seans odbędzie się w środę, 17 kwietnia, w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury – widzowie zobaczą najnowszą produkcję Jana Jakuba Kolskiego, „Ułaskawienie”, trzykrotnie nagrodzone podczas ubiegłorocznego Festiwalu w Gdyni (za scenariusz, główną postać kobiecą oraz kostiumy). Wyjątkowym gościem będzie Grażyna Błęcka-Kolska, odtwórczyni roli Hanki. Spotkanie poprowadzi znakomity filmoznawca i krytyk, Adam Kruk.

Organizatorami Spektrum pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

AnPl