Szlachta na Śląsku

  • Miejsce wydarzenia:
  • Data wydarzenia: 2014/07/16
  • Zobacz inne eventy w mieście:

Jakie klejnoty nosiły nasze praprababki, czym żyli prapradziadkowie? W 2014 roku Śląsk i Górne Łużyce pokażą swoje „szlacheckie” oblicze

Po raz pierwszy muzea z Polski, Niemiec i Czech wykorzystają swoje bogate zasoby do przygotowania kompleksowej ekspozycji, poświęconej jednemu z ważniejszych tematów wspólnej śląskiej historii. Wystawy we Wrocławiu, Legnicy, Görlitz i Opawie pokażą dzieła sztuki powstałe w ciągu siedmiu stuleci: klejnoty i cenne sprzęty kościelne, księgi i rękopisy, broń i wyposażenie szlacheckich dworów. Pokazane zostanie życie codzienne szlachty, jej działalność gospodarcza, służba na książęcych dworach, wojny, polowania i święta. Pojawią się także pytania o losy szlachty w obliczu wyzwań, jakie od końca XVIII wieku niósł rozwój kultury mieszczańskiej, a także w obliczu tragicznych wydarzeń XX wieku.

Sieć transgranicznych powiązań, łączących szlacheckie rody, była ważnym czynnikiem na drodze do współczesnej zjednoczonej Europy. Podkreśliły to mocno badania naukowe kilkudziesięciu ostatnich lat, a w szczególności dorobek dużego polsko-niemieckiego projektu badawczego „Szlachta na Śląsku”. Planowane wystawy odwołują się do tego dorobku. Trud ich organizacji podjęły: Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Śląskie w Görlitz, Muzeum Kultury i Historii Miasta Görlitz oraz Muzeum Ziemi Śląskiej z Opawy, które w 2015 roku przedstawi skróconą wersję ekspozycji z roku 2014. Planowany jest dwujęzyczny katalog w dwóch tomach.

Wrocław- działalność hrabiny Friederike von Reden Wsparcie na rzecz kultury, odnowy religijnej i opieki socjalnej w Kotlinie Jeleniogórskiej i Karkonoszach to główne wątki dziedzictwa hrabiny Friederike von Reden (1774-1854). Wspólnie z mężem, pruskim ministrem górnictwa Friedrichem Wilhelmem von Redenem (1752-1815), stworzyła w posiadłości w Bukowcu centrum spotkań pruskiej szlachty, a zarazem punkt wyjścia dla swojej dalekosiężnej aktywności. Wystawa wrocławska ukaże hrabinę Reden jako przedstawicielkę stanu szlacheckiego, która w 1. połowie XIX w. miała znaczący wpływ na kształtowanie krajobrazu kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej i okolic. Świadectwa jej pełnej sukcesów działalności zachowały się do dziś, np.: domy protestanckich uchodźców z kotliny Ziller i norweski kościół Wang. Hrabina skupiała wokół siebie członków śląskiego ruchu przebudzeniowego i stała na czele Towarzystwa Biblijnego w Bukowcu. Sprawowała też mecenat nad pochodzącą z rodziny tkaczy poetką Johanne Schubert. Wystawa będzie prezentowana w Sali pod Filarem i obejmie malarstwo portretowe i pejzażowe, dokumenty i korespondencję, ceramikę artystyczną, a także zabytki botaniczne i entomologiczne. Narrację uzupełni materiał ikonograficzny w formie reprodukcji i projekcji multimedialnych.

Legnica -szlachta na Śląsku w średniowieczu i czasach nowożytnych (XII – XVIII w.) Legnicka wystawa zostanie zaprezentowana w dwóch obiektach Muzeum Miedzi, położonych w centrum miasta: Akademii Rycerskiej i Pałacu Opatów Lubiąskich. Jej myślą przewodnią będzie wkład szlachty w kulturę materialną i duchową Śląska od XII do połowy XVIII wieku. Zostanie on przedstawiony na czterech płaszczyznach, które stanowić będą wyraźnie wyodrębnione części ekspozycji: – książęta, hrabiowie, rycerze (struktura stanów śląskich, ich polityczna aktywność i wpływy); – zamki, dwory, kościoły (typy i rozmieszczenie szlacheckich siedzib, kościoły pod szlacheckim patronatem i ich wyposażenie); – wiedza, umiejętności, sztuka (szlacheckie wędrówki edukacyjne, kolekcjonerstwo i mecenat kulturalny, życie towarzyskie); – kultura funeralna jako świadectwo wiary, chwały rodu i sławy imienia. W każdej z czterech części wystawy pokażemy oryginalne dokumenty, przedmioty kultury materialnej, dzieła sztuki i książki, uzupełnione bogatym materiałem ikonograficznym. Przygotowane będą także multimedialne pokazy dawnych szlacheckich siedzib i ich otoczenia. Zaprezentujemy historię najważniejszych śląskich rodów książęcych i szlacheckich, dworską kulturę i obyczaje. (inf.pras.)