„Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

Co dla pszczół zrobili grantobiorcy z woj. dolnośląskiego?

Stworzenie przestrzeni przyjaznej pszczołowatym, budowa domków, sadzenie roślin miododajnych to tylko niektóre działania podjęte w ramach zwycięskich projektów Konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Laureaci z woj. dolnośląskiego – Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Zgorzelcu, Stowarzyszenie Aktywności Społecznej TREK w Kruszynie oraz Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach – udowodnili, w jaki sposób podjęte przez nich ekologiczne inicjatywy, przełożyły się na realną pomoc tym pożytecznym owadom.

Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach

W ramach projektu grantowego udało się zrealizować pożyteczne i ciekawe działania – stworzono ogródek szkolny, zasadzono rośliny przyjazne pszczołom oraz zorganizowano wspólne obchody Wielkiego Dnia Pszczół w sierpniu – wszystko to przy udziale dzieci, młodzieży, nauczycieli i lokalnej społeczności.

– Stworzyliśmy miejsce przyjazne pszczołom – ogródek z roślinami miododajnymi, założyliśmy gniazda dla trzmieli, rozpoczęliśmy akcję balkonów przyjaznych tym owadom. W naszej pracy widoczne było powiązanie wiedzy z praktycznym działaniem. Realizacja różnorodnych sposobów zdobywania wiedzy, duże zaangażowanie przyniosły ogromną satysfakcję z wyników pracy – komentuje koordynator realizowanego projektu. Placówka zorganizowała również Festiwal Ziemi, podczas którego poprzez zabawy i gry edukacyjne przekazywano wiedzę na temat ochrony przyrody, w tym również pszczołowatych.

Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Zgorzelcu

Głównym założeniem projektu stało się stworzenie Pszczelego Ogrodu Zmysłów, przyjaznego pszczołom oraz służącego celom edukacyjnym. Dzięki podjętym działaniom udało się zaangażować nie tylko dzieci i młodzież, ale także lokalną społeczność.

– Przede wszystkim staramy się kształtować wiedzę i postawy przyjazne pszczołom. O ile wiedzę można przyswoić szybko, to o tyle trudne jest osiągnąć pozytywny rezultat przy postawach ludzi. Myślę, że większość efektów naszych działań będzie widoczna za wiele lat. Ważne, żeby zacząć jak najszybciej działać! Nikt nie wie co będzie za kilka lat, a każda pszczoła jest coraz bardziej cenna – mówi koordynator realizowanego projektu, Emil Mariusz Szymański.

Organizatorem Konkursu grantowego jest Fundacja Nasza Ziemia – partner merytoryczny programu.

„Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Skierowany do placówek edukacyjnych w całej Polsce ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez wdrażanie realnych działań na rzecz pszczół. Aby ubiegać się o grant, należało przygotować ciekawą koncepcję dotyczącą konkretnych działań na rzecz przyrody, a zwłaszcza pszczołowatych. W ramach projektów do wspólnego działania laureaci zaangażowali lokalną społeczność, dzięki której część zadań udało się zrealizować na większą skalę.

– W tym roku wsparcie otrzymało 16 podmiotów, które dzięki realnym działaniom miały szansę zrobić coś pożytecznego dla tych wyjątkowych owadów. Udział w takim przedsięwzięciu to sposób na pokazanie wszystkim Polakom, że każdy z nas może podjąć działania na rzecz przyrody. Dzięki temu kształtowana jest świadomość ekologiczna społeczeństwa – mówi Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia.

(JuAn)