Zbliża się Festiwal Folkloru w Strzegomiu

Kolorowo, smacznie, folklorystycznie i wreszcie muzycznie. 6 sierpnia rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu.

To będzie już 24 edycja imprezy. Organizatorzy w tym roku zapraszają na strzegomski Rynek, gdzie zaplanowano główne koncerty.

– Gospodarzem imprezy będzie zespół Kostrzanie. Obok niego na festiwalowej scenie zaprezentują się egzotyczni goście – zapowiada Grażyna Kuczer, rzecznik prasowy urzędu miejskiego w Strzegomiu.

Poza Rynkiem, gdzie już w najbliższy czwartek o godz. 19:00 festiwal rozpocznie koncert inauguracyjny, warto będzie wybrać się do Morawy. W tamtejszym pałacu 8 sierpnia 2015 r. zorganizowany zostanie „Piknik muzyczny”, w ramach którego odbędzie się koncert orkiestry kameralnej oraz wernisaż wystawy malarskiej.

Tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu zakończy występ biletowany zespołu Bajm. Koncert rozpocznie się o godz. 21.00.

A jakie folklorystyczne gwiazdy wystąpią w tym roku w Strzegomiu?

festiwal folkloruUniwersytecki Zespół Folklorystyczny z Kairu – Egipt

Zespół powstał około 40 lat temu. Członkowie grupy to studenci oraz absolwenci uczelni. Głównym celem zespołu jest ochrona i promowanie egipskiej kultury poprzez taniec i śpiew, głównie w środowiskach, które na co dzień nie mają szansy jej doświadczyć. W repertuarze zespołu są tańce, które się już nie wykonuje lub istnieją , ale w miejscach wyłącznie z których pochodzą.

Spiski Zespół Regionalny z Kacwina Bystry Potok

Kierownik i choreografem zespołu jest Maria Wnęk. Młodzieżowy Spiski Zespół Regionalny z Kacwina powstał końcem 2010 roku z inicjatywy miejscowej młodzieży. Obecnie grupa liczy 40 osób. Jest to młodzież w wieku 14 do 23 lat.

 

 

Zespół z Egiptu: AUC Egyptian Folklore Group

Grupa wykonuje szeroki wybór tradycyjnych pieśni i tańców folklorystycznych z różnych części Egiptu, z różnych okresów historycznych. Zespół ma już ponad 40 lat i brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach Folklorystycznych CIOFF oraz prezentował się całym świecie.

Zespół Whakaari Rotorua z Nowej Zelandii

Zespół liczy jedynie 7 osób, ale rekompensuje to niezwykłą widowiskowością na scenie, oryginalnym i barwnymi oraz egzotycznymi strojami. Repertuar nawiązuje do bogatej kultury Maorysów, wojowników walczących o przetrwanie. Obecnie na wyspie zamieszkuje ich jedynie 10%, pozostała ludność to osadnicy.

Zespół Folklorystyczny „Gaściniec” z Białorusi

Zespół został założony w roku 1998 w miejscowości Rakow, 40 km od Mińska. O Rakowie mówi się, że jest wsią z miejską, bogatą historią. Niegdyś duże miasto oraz ośrodek kulturalny, religijny i gospodarczy. Niedaleko Rakowa znajduje się najwyższe miejsce na Białorusi – Gyra. Mieszkańcy często określają się Białoruskimi Gyralami. Dumni są ze swojej bogatej historii i kultury. Pielęgnują dorobek przodków i przekazują niezwykłe dziedzictwo kolejnym pokoleniom.

Zespół z Peru: Elenco Artistico Peru Multicolor

Kierownikiem zespołu jest Jesús Arriola Ledesma. Grupa liczy 27 osób. Zespół powstał w stolicy Peru Limie w 1990 r. Celem przedsiębiorczych młodych artystów, ich doradców i dyrektorów artystycznych jest promowanie i szerzenie kultury tradycyjnej tego pięknego kraju. Tańce i muzyka zespołu przedstawiają różne regiony Peru w oryginalnym stylu.

Zespół ze Sri Lanki Sawsiri Dance academy

Zespół gościł już w Polsce, ale po raz pierwszy będzie występował na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. Tradycyjne tańce ludowe charakteryzują się ogromnym ładunkiem emocji. Niektóre z nich są poświęcone bogom i inne zaś były ceremoniami ofiarnymi, aby uspokoić złe duchy. Znane są także tańce maski diabła. Grupa jest zarejestrowana w Ministerstwie Kultury i jest rozpoznawalna w świecie przez oryginalne tańce, które wykonywali artyści wykonywali dotychczas na scenach USA, Japonii, Niemiec, Francji, Australii, Wielkiej Brytanii i Kanady.

(MIRKA)

 

 

Powiązane artykuły