Zgorzelecki ogólniak w finale Olimpiady ZUS

Marika Gęgotek, Damian Jaśkiewicz i Paulina Ludziak byli najlepsi wśród uczniów 21 szkół z Dolnego Śląska, które wzięły udział w dzisiejszej walce o warszawski finał. W kwietniu o indeksy i punkty na studia powalczą uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu, którzy pokonali 63 rywali. Finał Olimpiady odbędzie się 26 kwietnia w Warszawie.

Uczniowie mieli tylko 30 minut na rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań wielokrotnego wyboru. Zwycięska drużyna uzyskała 22 punkty na 25 możliwych.

– Były ogromne emocje i ostra walka gdyż w tym roku stawka jest wysoka. Poza nagrodami rzeczowymi laureaci dostaną indeksy i punktu na studia – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy dolnośląskiego ZUS. – Jestem pełna uznania dla wiedzy o naszym nie łatwym systemie zabezpieczeń społecznych, którą młodzież pokazała w dzisiejszych zmaganiach – dodaje Iwona Kowalska

Finał Olimpiady, jak co roku odbędzie się w Centrali ZUS w Warszawie 26 kwietnia. 12 uczelni zdecydowało się na przyznanie dodatkowych punktów na studia a jedna wręczy finalistom indeks na kierunek związany z tematyką ubezpieczeń społecznych.

– W tym roku mamy rekordową ilość uczestników gdyż w zmaganiach w I etapie Olimpiady wzięło udział aż 1569 uczniów z 54 szkół z Dolnego Śląska, do półfinału przeszło 21 szkół – dodaje rzeczniczka.

Z roku na rok zainteresowanie szkół, udziałem w konkursie jest coraz większe. To niezwykle ważne, by kolejne pokolenia Polaków miały wiedzę o ubezpieczeniach społecznych i poznały system emerytalny, w którym wcześniej czy później każdy się znajdzie. Tegoroczna Olimpiada to już III edycja konkursu wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Dotychczas w projekcie udział wzięło 51,5 tys. uczniów z całej Polski. Przez sito konkursu „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” przeszło z kolei 30 tys. uczniów z blisko 900 szkół.

Projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS” składa się z czterech tematów zajęć: „Świadomy zawsze ubezpieczony”, „Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki”, „Emerytura – twoja przyszłość w Twoich rękach”, „e-ZUS, czyli firma pod ręką”.

Wszystkie materiały dydaktyczne do zajęć dla uczniów i nauczycieli bezpłatnie zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W wersji elektronicznej wszystkie materiały dotyczące projektu są umieszczone na stronie www.zus.pl gdzie są także dostępne prezentacje multimedialne do wszystkich czterech zajęć w języku angielskim. Specjaliści z ZUS prowadzą też szkolenia dla nauczycieli, którzy przygotowują swoich uczniów do udziału w Olimpiadzie.

Powiązane artykuły