#ZieloneKąty – nowe drzewa w gminie

W piątek, 22 października, w Kątach Wrocławskich wystartuje akcja wspólnego sadzenia drzew połączona z ekologicznym piknikiem dla najmłodszych. Około 100 sadzonek rodzimych gatunków roślin zasili teren gminy, budując przyjazną, zieloną infrastrukturę. Do akcji #ZieloneKąty zainicjowanej przez Gminę Kąty Wrocławskie przyłączył się Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, a także firmy związane z gminą.

Rocznie jedno duże drzewo potrafi wyprodukować tyle tlenu, ile wystarczy człowiekowi na 2 lata życia. Do tego pochłania CO2 i inne zanieczyszczenia atmosferyczne. Jednak to nie jedyne powody, dla których inwestuje się w zieloną infrastrukturę – potencjał drzew jest znacznie szerszy. Możemy obserwować ich dobroczynny wpływ na tkankę miejską – zielone punkty mają nie tylko wymiar estetyczny, ale także zdrowotny – tworzą miejsca idealne do wypoczynku. Ponadto obniżają temperaturę powietrza latem, redukując miejskie wysypy ciepła, dają przyjemny cień i zmniejszają poziom hałasu. Słowem – podnoszą komfort życia mieszkańców.

Dostrzegli to również włodarze Kątów Wrocławskich, organizując akcję sadzenia drzew przy wsparciu Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Zakładu Karnego nr 2 we Wrocławiu oraz firm działających na terenie gminy. Tauron Dystrybucja, Cedo, Mount Park, Nestlé PURINA, PM Group oraz Alba aktywnie włączyły się w tworzenie zielonej przestrzeni w mieście, przekazując środki na zakup sadzonek. Wydarzenie ma charakter edukacyjny – propaguje proekologiczną postawę oraz integruje lokalną społeczność wokół wspólnego celu. Pokazuje również, jak ważną rolę pełni społeczna odpowiedzialność biznesu.

– Wydarzenia tego typu pozwalają budować wspólnotę, która jednoczy się wokół przyrody i jej ochrony. Cieszę się, że nasza akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ze strony firm zlokalizowanych na terenie naszej gminy. Przy współpracy z Dolnośląskim Związkiem Parków Krajobrazowych oraz partnerów komercyjnych udało nam się zgromadzić sumę, która pozwoli na zakup sporej liczby drzewek. Liczę na to, że przerodzi się to w cykliczny projekt, który pomoże stworzyć w naszej gminie przyjazne i zielone miejsce do życia – mówi Julian Żygadło, Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.

– To, jak będzie wyglądać miejsce, w którym funkcjonujemy w znacznej części zależy od nas samych. Tą dewizą kierujemy się w naszej firmie, tworząc przyjazną przestrzeń do pracy, jak i poza nią. Dlatego z entuzjazmem włączyliśmy się w akcję #ZieloneKąty – ufundowaliśmy sadzonki oraz zaoferowaliśmy naszą pomoc przy sadzeniu. Na co dzień staramy się budować świadomość ekologiczną wśród pracowników, a takie wydarzenia są doskonałą okazją do jej pogłębienia. Cedo czuje się częścią lokalnej społeczności i chce ją aktywnie wspierać – mówi Dominika Frydlewicz, HR Manager w firmie Cedo.

– Nestlé Purina w Nowej Wsi Wrocławskiej to dobry obywatel i odpowiedzialny partner lokalnej społeczności oraz promotor zrównoważonego rozwoju – mówi Dietrich Paessens, Managing Director, Nestlé Purina Manufacturing Operations Poland Sp. z o.o. – Troszczymy się o środowisko naturalne na wiele sposobów: przykładem szczególnej dbałości o drzewa jest m.in. stosowany w naszym zakładzie koncept „Paperless Factory”, polegający na stopniowej eliminacji użycia papieru z każdego etapu produkcji i zastąpienia go cyfrowymi odpowiednikami.

 

Wydarzenie rozpocznie się od wspólnego sadzenia drzew z pomocą wolontariuszy. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, firm partnerskich, osadzeni z Zakładu Karnego nr 2 we Wrocławiu oraz mieszkańcy posadzą niemalże 100 sadzonek, przy profesjonalnym wsparciu firmy zajmującej się takimi usługami. Nasadzenia wykonane zostaną w kilku miejscach na terenie gminy, m.in. przy ulicy Korczaka w pobliżu firmy Cedo, Jurczycach, Sośnicy czy Nowej Wsi Wrocławskiej. Następnie na placu obok Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy Brzozowej nastąpi uroczyste zasadzenie pamiątkowego dębu.

Dzięki Tauron Dystrybucja przy wsparciu GOKiS Kąty Wrocławskie o godzinie 12.00 obok hali przy ulicy Brzozowej w Kątach Wrocławskich rozpocznie się piknik „Drzewa mają megaMoc” adresowany szczególnie do najmłodszych. Będzie dobrą okazją do tego, aby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu bezpiecznego posługiwania się prądem i ekologii, a przy tym świetnie się bawić.

 

Dzieci będą mogły odwiedzić stanowiska współorganizatorów, skorzystać z warsztatów kreatywnych z upcyklingu, wziąć udział w ekoquizie czy zamienić się w projektantów ekologicznej mody. Program przewiduje również szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej czy udział w prezentacji wozu pogotowania energetycznego oraz wiele innych atrakcji. Natomiast dla nieco starszych uczestników przewidziane są prelekcje i fachowe doradztwo z zakresu sadzenia drzew, a w szczególności sadzenia w pobliżu linii energetycznych.

– Włączyliśmy się w to wydarzenie, ponieważ nam również zależy na zielonych i przyjaznych mieszkańcom miastach. Dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i bezawaryjnych dostaw energii, w pobliżu i pod liniami energetycznymi zmuszeni jesteśmy w wielu miejscach prowadzić wycinkę drzew i krzewów. Dzieje się tak, gdy przyrost drzew i ich zbliżanie się do przewodów pod napięciem grozi pożarem lub porażeniem osób postronnych – mówi Ewa Groń rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja. – Dlatego jednym z celów naszego udziału w tym wydarzeniu jest promowanie poradnika o prawidłowym sadzeniu drzew i krzewów w pobliżu linii energetycznych ”Co sadzić, by nie przesadzić”. Tak, jak w tym przypadku angażujemy się również w akcje sadzenia drzew. W tym roku posadziliśmy ich już w różnych miejscach ponad 1500.

Piknik potrwa do godziny 17.00.

#ZieloneKąty to pierwsze tego typu wydarzenie w Kątach Wrocławskich organizowane przy wsparciu lokalnego biznesu, jednak nie ostatnie. Gmina zapowiada, że chciałaby kontynuować ten kierunek, wpisując proekologiczną akcję do kalendarza cyklicznych wydarzeń.

– W PM Group mocno wierzymy w to, że wraz z naszymi partnerami biznesowymi wspólnie możemy wpływać na tworzenie warunków dla zrównoważonego rozwoju w otaczającej nas rzeczywistości. W sercu naszych działań jest troska o wysoką jakość usług projektowych, inżynierskich i kompleksowego zarządzania realizacją projektów inwestycyjnych dla naszych klientów, przy jednoczesnym poszanowaniu i dbałości o dobrostan i bezpieczeństwo pracowników PM Group. Wraz z naszymi klientami troszczymy się również o ulepszanie jakości życia społeczności zamieszkujących tereny, na których prowadzimy projekty. Cieszymy się, że poprzez aktywny udział w akcji zadrzewiania terenów należących do Gminy Kąty Wrocławskie, przyczynimy się także do promowania postaw proekologicznych wśród jej mieszkańców – mówi Krzysztof Suwalski, członek zarządu PM Group w Polsce i dyrektor zarządzający wrocławskim biurem PM Group.

Oprac. (JuNie)

Powiązane artykuły