Złoty dalej pod presją

Brexit oraz nowa polityka fiskalna polskiego rządu to czynniki, które w obecnej chwili mogą mieć wpływ na słabość polskiej waluty. Na rynki światowe po chwilowej przerwie powrócił większy pesymizm. Na giełdach w tym tygodniu obserwujemy spadki, niekorzystnie wpływa to na kraje wschodzące, do których zalicza się Polska co odbija się na polskiej walucie.

W odwrotnej sytuacji są tak zwane ”bezpieczne przystanie”. Zaliczają się do nich frank szwajcarski, jen japoński oraz surowce takie jak złoto i srebro.

Dynamicznie taniejący funt, który spadł poniżej kursu 1,30 wobec dolara (ten poziom nie był widziany od ponad 30 lat), wskazuje na utrzymanie rynkowej niepewności związanej z Brexitem. Od referendum minęło już prawie 2 tygodnie a nie zapadły żadne decyzje odnośnie procesu opuszczenia UE przez Wielką Brytanie. Funt równie mocno traci w stosunku do polskiej złotówki. Na wykresie poniżej widzimy jak od referendum, które odbyło się 23 czerwca funt spadł ponad 8% względem naszej waluty i jest notowany blisko 5,20 zł.

Wykres notowań GBP/PLN Easy_Markets_RPP_Funt_Brexit_Wykres Warto zwrócić uwagę na inne czynniki mogące wywierać presje na złotym. Jednym z nich jest wciąż nierozwiązana sprawa przewalutowania kredytów hipotecznych. Dodatkowo 15 lipca ponownej oceny polskiego ratingu ma dokonać agencja Fitch, która do tej pory traktowała Polskę najłagodniej z trzech najważniejszych agencji ratingowych. Dla przykładu agencja S&P obniżyła na początku bieżącego roku rating kredytowy Polski a agencja Moody’s zmieniła perspektywę ze stabilnej na negatywną.

Odbywające się posiedzenie Rada Polityki Pieniężnej (RPP) jest pierwszym, któremu przewodniczy nowy szef NBP Adam Glapiński. Po godzinie 12:00 RPP poinformowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Oznacza to, że stopa referencyjna nadal wynosi 1,5%. O godzinie 16:00 odbędzie się konferencja prasowa RPP, dzisiejsza decyzja była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Pojawiają się stwierdzenia, że pomimo słabnącej złotówki NBP nie podejmie w najbliższej przyszłości żadnych radykalnych zmian w swojej polityce. Uzasadnione może być to tym, że w przypadku interwencji mogą wystąpić tylko chwilowe korzyści, a ogólny stan gospodarki jest na razie oceniany jako dobry.

Wykres zmian stóp procentowych w Polsce z ostatnich 5 lat

Easy_Markets_RPP_Funt_Brexit_Wykres

easymarkets_logo

(MKO)

Powiązane artykuły