Zmiany w wałbrzyskim budżecie

Wałbrzych to miasto uważane za jednego z pionierów budżetu partycypacyjnego wśród samorządów. Wałbrzyszanie jego mechanizmy i zasady działania mogli poznać w 2012 roku. To wtedy po raz pierwszy składali projekty i przeprowadzali kampanie informacyjne zachęcające do głosowania i głosowali.

Wałbrzyski Budżet Partycypacyjny dzielił się na dwa typy projektów: ogólnomiejskie oraz lokalne, czyli dzielnicowe. Wałbrzyszanie podczas głosowania mogli wybierać nie tylko spośród pomysłów, które chcieliby zrealizować w swojej dzielnicy, ale również tych, które obejmowały zasięgiem całe miasto. I tak powstały dzięki temu place zabaw, siłownie na wolnym powietrzu, remonty alejek czy większe zadania ogólnomiejskie, jak zakup radiowozów dla policji. Część z nich nadal czeka na realizację, niektóre nie dochodzą do skutku z powodu niedoszacowanego budżetu w stosunku do faktycznych kosztów realizacji bądź braku znalezienia wykonawców. Warto również nadmienić, iż każda z dzielnic dokonywała wyboru zadania we własnym obrębie, a jego kwota realizacji była usankcjonowana proporcjonalnie, co do ilości mieszkańców ją zamieszkujących. Teraz wszystko to ulegnie zmianie od 2020 roku.

Powodem zmian jest ustawowa regulacja w tym zakresie, która obejmuje samorządy. Zmieni się również nazwa – nowa to Wałbrzyski Budżet Obywatelski (WBO). Teraz miasto będzie mogło przeznaczyć rocznie na realizację tych zadań nieco ponad trzy miliony złotych. Dla przypomnienia, wcześniej było to nawet o dwa miliony więcej. Co najważniejsze, koniec z podziałem na realizację zadań w dzielnicy. Wszystkie zgłaszane projekty będą „wpadały” na jedną wspólną listę dla całego miasta. Ale wartość jednego zgłoszonego projektu nie może przekroczyć 620 tysięcy złotych. Czy w przypadku naszego miasta takie rozwiązanie sprawdzi się? I jak to się będzie miało do wyników głosowania, skoro dzielnicę Podzamcze zamieszkuje niekiedy dziesięciokrotnie większa populacja wałbrzyszan niż w innych dzielnicach? Uchwała Rady Miasta w tym zakresie precyzyjnie sankcjonuje również, jakie projekty WBO nie będą mogły być realizowane, kto może je zgłaszać, jak będzie wyglądał proces ich weryfikacji, a także jaki jest tryb odwoławczy.

Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec, który w dniu głosowania ukończy 14 rok życia. Jedna osoba ma prawo jednego głosu. Radni podczas prac w komisji i na sesji mieli wiele wątpliwości co do różnych aspektów rozwiązań w tej uchwale. Ostatecznie została ona przegłosowana przy 20 głosach za, czterech wstrzymujących się, jedna osoba nie głosowała. Jak będzie działać budżet obywatelski po nowemu? Przekonamy się w praktyce już w 2020 roku.

AnPl

Powiązane artykuły