Zostań taternikiem… jaskiniowym

 W kwietniu 2019 po raz kolejny Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy organizuje kurs taternictwa jaskiniowego.Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy – jedno z najstarszych stowarzyszeń zajmujących się eksploracją jaskiń, himalaizmem, narciarstwem wysokogórskim i promocją aktywnej turystyki – obchodził niedawno 50-tą rocznicę założenia. Jego członkowie wspinali się na wysokość 7600 m n.p.m. w klubowej wyprawie na Cho-Oyu (Himalaje) i schodzili na głębokość 1011 m w jaskini P35 (Austria).

Kurs taternictwa jaskiniowego oparty jest na programie Polskiego Związku Alpinizmu i obejmuje między innymi techniki linowe, służące do poruszania się po jaskiniach pionowych, ogólną wiedzę o poruszaniu się w górach także w zimie, elementy speleologii, podstawy pierwszej pomocy i autoratownictwa, a także podstawy wspinaczki górskiej.

 – Zajęcia kursu odbywać się będą przede wszystkim w siedzibie klubu w Wałbrzychu i na obiektach skalnych wokół Wałbrzycha i w Sokolikach – wyjaśnia Marcin Bugała, Prezes Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego.

– W programie kursu są też dwa obozy w Tatrach, jeden w sezonie letnim a drugi w sezonie zimowym. Kurs potrwa rok i powinniśmy go zakończyć na wiosnę 2020 roku – dodaje Bugała.

Ukończenie kursu to także możliwość kontynuowania pasji speleologicznej bowiem Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy od wielu lat prowadzi działalność eksploracyjną jaskiń Krainy Węża w Turcji. Za te działania w 2013 roku klub został wyróżniony w prestiżowej nagrodzie Kolosy.

Taternictwo jaskiniowe ma swoją magiczną moc. To możliwość odkrywania miejsc, w których nie stanęła jeszcze ludzka stopa – podkreśla Sebastian Lewandowski, instruktor taternictwa jaskiniowego z wałbrzyskiego klubu. Ukończenie kursu uprawnia do samodzielnych zejść i eksploracji jaskiń nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Dodatkowo daje wystarczające uprawienia, wiedzę i umiejętności do uprawiania wspinaczki górskiej.

Warunkiem przystąpienia do kursu taternictwa jaskiniowego jest ukończenie 18 lat. Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej na temat kursu zapraszamy na spotkanie organizacyjne w czwartek 11 kwietnia o 18:30 w siedzibie WKGiJ w Wałbrzychu przy ulicy Emilii Plater 1.

AnPl

Powiązane artykuły