Zrelaksuj się w Palmiarni

Książęca Palmiarnia w Wałbrzychu to wyjątkowe miejsce na mapie turystycznej Dolnego Śląska, które nieustannie zapewnia zwiedzającym nowe atrakcje. Odwiedzający turyści doczekali się w tym sezonie m.in. zaaranżowanej w ogrodzie strefy relaksu, rozbudowanego wybiegu dla pawi (z albinosem Mikołajem na czele) oraz plenerowej wystawy bonsai.

Sierpień to także czas rozpoczęcia wielomilionowej inwestycji, która przywróci Palmiarni jej historyczny splendor.

Wzniesiona w latach 1911-1913 Palmiarnia w Lubiechowie stanowiła część ogromnej rozbudowy przeprowadzonej przez księcia Hansa Heinricha XV von Hochberga na początku XX wieku w jego majątku ziemskim Książ. Obok zachwycającego ogrodu zimowego powstały wówczas nowe stajnie, a sam zamek zyskał dwa dodatkowe, monumentalne skrzydła od zachodu i północy. Mąż słynnej księżnej Daisy i przedostatni właściciel zamku Książ nie szczędził pieniędzy na palmiarnię, która od początku swojego istnienia udostępniana była turystom.

Dziś po ponad 100 latach rozpoczął się generalny remont książęcych oranżerii. W lipcu Gmina Wałbrzych (właściciel Palmiarni i Zamku Książ) podpisała umowę z wykonawcą remontu Palmiarni, który zrealizowany jest w ramach projektu „Z tropiku do tropiku na czesko-polskim pograniczu”.

– Za kwotę 5,5 mln złotych wyremontujemy zabytkowe budynki szklarniowe oraz przygotujemy pomieszczenia dla nowych mieszkańców, tj. lemurów i kóz afrykańskich, które przyjadą do Wałbrzycha z Zoo Safari Park Dvur Kralove Czechy. Remont rozpoczął sierpniu, a zakończenie prac przewidziano na maj przyszłego roku – wyjaśnia prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej.

W wyniku remontu do eksploatacji włączone zostaną nieużytkowane szklarnie boczne. Po raz pierwszy udostępniony dla turystów został także wewnętrzny dziedziniec, gdzie powstałą strefa relaksu.

– Z myślą o upalnych dniach na dziedzińcu stanęły leżaki, na których można zażywać kąpieli słonecznych w egzotycznym otoczeniu Palmiarnia Wałbrzych, najlepiej przy chłodnym napoju lub mrożonej kawie. Dla ochłody zapewniamy także nawilżającą mgiełkę, a ucztę dla oka stanowią drzewka bonsai, które w okresie letnim prezentowane są na terenie ogrodu – dodaje prezes spółki zamek Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

Dobrych wiadomości jest więcej! Jeszcze nigdy do wałbrzyskiej Palmiarni nie można było trafić tak łatwo jak obecnie. W połowie sierpnia na murze okalającym zabytkowe szklarnie pojawił się napis, który wskazuje lokalizację obiektu, a wieczorem i w nocy tworzące go litery świecą delikatną zielenią. Jego wygląd został uzgodniony z wałbrzyską konserwator zabytków.

AnKm

Powiązane artykuły