Innowacyjne spawanie

Cloos Polska ze Świdnicy – to specjalista od konstruowania… robotów.

Ale uwaga, to nie roboty jak z filmów science-fiction. To specjalistyczne stanowiska spawalnicze, odpowiadające potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów.

Świdnicka firma, która w XX wieku, przy współpracy z firmą Carl Cloos Schweisstechnik GmbH, została założona przez inżynierów wywodzących się ze Świdnickiej Fabryki Wagonów, specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu zrobotyzowanych i zautomatyzowanych stanowisk spawalniczych. Jednym z najnowszych i najciekawszych innowacyjnych rozwiązań stworzonych przez Cloos Polska jest pierwsze i jedyne w Polsce przemysłowe wdrożenie zrobotyzowanej technologii spawania hybrydowego. Mowa o zrobotyzowanym stanowisku do technologii laserowych uruchomionym w 2010 roku w Centrum Technologii Laserowych (CTL) firmy Energoinstal w Porębie.

cloos1Stanowisko zostało wyposażone w robota spawalniczego QIROX 400H, który podwieszony jest na jezdni o długości 7 m, głowicę do spawania hybrydowego bez dodatkowej osi, uzbrojoną w kamerę laserową do śledzenia rowka spawalniczego, głowicę do cięcia laserowego, wyposażoną w pojemnościowy system ustawiania odległości końcówki dyszy tnącej od detalu ONLINE, odciągowy, sekcyjny stół do cięcia, umieszczony na szynach umożliwiających wysunięcie stołu poza stanowisko w celu załadunku lub umożliwienia zamocowania na stanowisku komponentów o dużych gabarytach, obrotnik spawalniczy o udźwigu 500 kg oraz kabinę, umożliwiającą bezpieczną eksploatację stanowiska. W budowie tego niewątpliwie innowacyjnego kompleksu urządzeń zastosowano dyskowe źródło laserowe TRUDISK firmy TRUMPF, które zostało połączone ze stanowiskiem zrobotyzowanym za pomocą światłowodu o długości 100 m. Instalacja umożliwia wykonywanie zrobotyzowanych operacji cięcia 3D wiązką laserową, spawania metodą MAG i spawania hybrydowego.

Do czego wykorzystywane jest to stanowisko?

– Jest ono przeznaczone do wykonywania trudno spawalnych połączeń przy produkcji elementów kotłów energetycznych oraz do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych z wykorzystaniem technologii laserowych – tłumaczą dr inż. Wojciech Gawrysiuk z firmy Energoinstal i mgr Marcin Siennicki z Cloos Polska.

(ao)

Powiązane artykuły