Europa Środkowo-Wschodnia przoduje w wynajmach biur

Dla CBRE 2019 rok był rekordowy. W regionie CEE łączna powierzchnia wynajętych biur przekroczyła milion. W Polsce CBRE doradzało klientom przy najmie ponad 413 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 228 tys. mkw. w Warszawie i 185 tys. mkw. w miastach regionalnych. Ogólnie, w 2019 roku w stolicy najemcy łącznie wynajęli 880 tys. mkw., podczas gdy w ośmiu głównych miastach regionalnych – 692 tys. mkw. powierzchni biurowej.

– Zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię biurową nie tylko w Polsce, ale całej Europie Środkowo-Wschodniej jest duże. Widać to wyraźnie po wynikach, które odnotowaliśmy w 2019 roku. Wynajęliśmy w sumie ponad milion mkw. powierzchni biurowej w regionie CEE, co oczywiście jest nie tylko sygnałem o prosperity na rynku, ale też potwierdza zaufanie jakim darzą nas klienci. W 2020 roku spodziewamy się, że będzie równie intensywnie, na co wskazuje zainteresowanie widoczne praktycznie od pierwszych dni stycznia – mówi Łukasz Kałędkiewicz, Szef Sektora Biurowego w CBRE.

Warszawa, Budapeszt i Praga na podium CBRE

W 2019 roku w całym regionie CEE zawarto transakcje wynajmu na łącznie 4 mln mkw. powierzchni biurowych, z czego CBRE wynajęło ponad 1 mln mkw. Trzy największe rynki pod względem wynajmu powierzchni biurowej w CBRE to Warszawa (228 tys. mkw.), Budapeszt (130 tys. mkw.) oraz Praga (118 tys. mkw.). Te trzy miasta odpowiadają za niemal połowę wszystkich umów najmu zawartych przez CBRE w 2019 roku.

Rekordowe zapotrzebowanie na powierzchnię w Warszawie

W 2019 roku w Warszawie firmy wynajęły rekordowe 880 tys. mkw. powierzchni biurowej. W miastach regionalnych było to nieco mniej, bo 692 tys. mkw. powierzchni biurowej. Tak duże zapotrzebowanie idzie w parze z rosnącą podażą, która nie nadąża jednak za potrzebami firm. W 2019 roku regiony zyskały ponad 547 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, podczas gdy Warszawa 162 tys. mkw. Nadal jednak o biuro bardzo trudno. W Warszawie wskaźnik pustostanów jest niski i wynosi tylko 7,8%. Nieco lepiej jest we Wrocławiu, gdzie niewynajętej powierzchni jest 13%. Kraków, Poznań i Łódź mają po 11% wolnej powierzchni biurowej, a Lublin 9%. Najtrudniej o nowoczesną powierzchnię w Trójmieście, gdzie poziom pustostanów spadł do 5%, co świadczy o niespotykanej jak dotąd skali popytu na biura. Na koniec 2019 roku łączny zasób powierzchni biurowej w miastach regionalnych Polski wyniósł ponad 5,6 mln mkw., co oznacza 14% wzrost rok do roku.

AnPl

Powiązane artykuły