Agat przyjazny dla wszystkich

Podobno wzmacnia ciało i ducha, zapewnia równowagę i pewność siebie, oddala troski i niepokoje, przyciąga miłość, dodaje wrażliwości i delikatności. W starożytnej Grecji talizmany z tego kamienia zalecano przede wszystkim mówcom i politykom. Wierzono bowiem, że jest w nich zaklęty dar swobodnego i mądrego wysławiania się. Na pewno jest jednym z najładniejszych i najciekawszych kamieni półszlachetnych.

Agat – to główny bohater imprezy w Lwówku Śląskim.

Ponad 200 wystawców z 25 krajów, wystawy tematyczne i kolekcjonerskie, tłumy zwiedzających i kupujących, koncerty, jarmark rękodzieła i produktów regionalnych – weekend od 17 do 19 lipca w Lwówku należał do miłośników kamieni szlachetnych. Lwóweckie Lato Agatowe (święto poszukiwaczy skarbów Ziemi), to największa w Polsce impreza mineralogiczna z 18. letnią historią.

– Lato Agatowe jest dla Lwówka bardzo ważne, to nasza wizytówka i doskonała promocja miasta. Bardzo się cieszę, że impreza każdego roku przyciąga wielu gości, doskonale bawią się mieszkańcy i turyści. Jestem pewna, że każdy, kto przyjechał do Lwówka znalazł w programie imprezy coś ciekawego – zapewnia Mariola Szczęsna, burmistrz Lwówka.

Tegoroczną edycję otworzyła tradycyjna parada poszukiwaczy skarbów, której główną atrakcją był przejazd ponad stu motocykli. Prawdziwy entuzjazm wzbudzały pojazdy zabytkowe a wśród nich BMW R75 „Sahara”, największy motocykl tej firmy, wyprodukowany w roku 1941 oraz Harley-Davidson z roku 1940. W paradzie przeszli również Walończycy z Sudeckiego Bractwa Walońskiego, przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji i organizacji miejskich, a także, z zaproszeniem na własne imprezy, reprezentacji Bolesławieckiego Święta Ceramiki i Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu.

Agatowe Lato to raj dla wielbicieli minerałów. Wystawcy z wielu krajów przyjeżdżają, aby pochwalić się najciekawszymi i najpiękniejszymi kamieniami z różnych stron świata, podpatrzeć co ma konkurencja, uzupełnić kolekcje. Goście mogli zobaczyć pokazy cięcia i szlifowania kamieni, kupić oryginalny kamień, albo już gotowy wyrób. Największym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście biżuteria. Organizatorzy zachęcali do zwiedzania wystawy głównej „Minerały Maroka”, wystawy fotografii „Marokańskie agaty” oraz konkursowych kolekcji mineralogicznych.

Na małej scenie występowały dziecięce zespoły, na dużej gwiazdy polskiej estrady Rafał Brzozowski, zespół „Weekend” i Ania Wyszkoni.

Wysoką ocenę Lwóweckiego Lato Agatowego potwierdzają zdobyte nagrody i wyróżnienia. Amerykańskie wydawnictwo XpoPress uznało ją za jedno z najważniejszych wydarzeń mineralogicznych świata. W roku 2004 w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny Lato Agatowe otrzymało certyfikat POT jako jedna z najlepszych imprez turystycznych w kraju.j W roku 2006 LLA zostało uhonorowane Dolnośląskim Kluczem Sukcesu w kategorii najlepsza inicjatywa kulturalna Dolnego Śląska. W roku 2006 otrzymało Dolnośląski Klucz Sukcesu w kategorii najlepsza inicjatywa kulturalna Dolnego Śląska. W marcu 2008 roku LLA wyróżniono certyfikatem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej dla najciekawszej atrakcji turystycznej Dolnego Śląska 2007 roku w kategorii Produkt Turystyki Miejskiej lub Kulturowej. Te nagrody potwierdzają tylko to co fani Lata wiedzą od dawna – jeżeli ktoś kocha kamienie, to Lwówek jest obowiązkowym punktem na mapie letnich podróży.

Powiązane artykuły