Czas na teatr, teatr na czasie w Świdnicy

Zanim sezon teatralny wystartuje na dobre, w teatrach całej Polski zaczną pojawiać się gorące repertuarowe nowości, warto w końcówce września wybrać się do Świdnicy na nieco mniej oblegane ale stojące zawsze na bardzo wysokim poziomie wydarzenia:

Teatr na czasie

Świdnicka publiczność podczas Teatru na czasie od zawsze mogła liczyć na spotkania z artystami z najwyższej półki, gościły tu spektakle z Narodowego Starego Teatru z Krakowa, swoją Trylogię prezentował Jan Klata. Anna Dymna przeniosła na chwilę swój słynny Salon poezji. W tym roku też nie zabraknie gwiazd w świetle reflektorów sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Joanna Szczepkowska pojawi się w podwójnej roli – aktorki i reżyserski. Autorski projekt artystki, który swoją premierę miał w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie to opowieść, w której dojrzała kobieta przypadkowo spotyka młodego lidera ekstrawaganckiego zespołu muzycznego. W tej roli Jan Jurkowski znany młodszym widzom z YouTubowych produkcji Grupy Filmowej Darwin. Co wyniknie z tego niecodziennego spotkania? Niech przekonają się państwo sami! 27 września o godz. 19:00 – „Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”.

Do Świdnicy wraca także Teatr Nowy Proxima z Krakowa. Piotr Sieklucki przywozi swoje najnowsze przedstawienie „Wiedźmin. Turbolechita”, którego scenariusz napisał Ziemowit Szczerek, kojarzony do tej pory ze świetnej prozy i reportaży gonzo. Między innymi fenomenalnych książek – Przyjdzie Mordor i nas zje oraz Siódemka. Wiedźmin to satyra na istniejącą i nieistniejącą rzeczywistość, teatralne zmierzenie się z tożsamością Polaków, skonfrontowanie ze stereotypami, schematami i kompleksami. Ten spektakl to brutalna walka z potworami – tymi, które faktycznie są, które być mogą i tymi, których tak naprawdę nie ma. W tytułowej roli osoba, której nie trzeba nikomu przedstawiać – Juliusz Chrząstowski. Obok niego zobaczymy między innymi Krystiana Durmana – również aktora Starego Teatru.

Propozycja dla najmłodszych to „Och, Emil!” z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Przedstawienie powstało na podstawie znanej powieści Astrid Lindgren „Emil ze Smalandii”, opowiadającej o przygodach radosnego, rezolutnego i odważnego chłopca, marzącego o tym, by stać się dorosłym. Niesforny Emil nieustannie zaskakuje swoją rodzinę nowymi pomysłami. Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, wpadających w ucho piosenek, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.

Nie zabraknie też występu młodych uczestników projektu Alchemia teatralna wyreżyserowanego przez Juliusza Chrząstowskiego. Przedstawią performatywne czytanie dramatów, nagrodzonych w konkursie „Sztuka Teatralna” w 2019 roku „Dramat, czyli komedia, którą jest moje życie” Karoliny Warzechy „Wyspa Uznam MR BARANSKY” Filipa Pawlika. Odbędzie się też wyczekiwany wykład charyzmatycznego prof. Mirosława Kocura, który tym razem opowie o teatrze japońskim będącym unikalnym w skali światowej fenomenem.

Czas na teatr

Miłośników liryki zapraszamy na Salon poezji „Tango Notturno” z udziałem Urszuli Makosz. Będzie to koncert piosenek dwudziestolecia międzywojennego. W repertuarze znajdują się niezapomniane szlagiery takie jak Miłość Ci wszystko wybaczy, Ja się boję sama spać, czy tytułowe „Tango Notturno”. Są też utwory mniej znane, prawie zapomniane, choć równie piękne: „Ciemna dziś noc” z repertuaru Wiery Gran, „Żółty anioł” Aleksandra Wertyńskiego oraz zabawna „Gramofonomanka” wykonywana niegdyś przez Mieczysława Fogga.

Ponadto dobrze wszystkim znane spacery tematyczne – uczestnicy odwiedzą Muzeum Dawnego Kupiectwa, Bibliotekę Miejską oraz Katedrę. Warsztaty aktorskie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, warsztaty maskowe i choreograficzne dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i liceów, a także szereg wykładów i spotkań. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość spotkania z niezwykłym aktorem – Zbigniewem Walerysiem, którego niedawną doskonałą kreację na wielkim ekranie mogliśmy podziwiać w wyśmienitym filmie „Papusza”.

Nie może państwa zabraknąć podczas tych kilku dni w Świdnicy. Prosimy nastawić się na wielkie teatralne emocje, różne smaki i języki teatralne. Zapraszamy! Teatr jest zawsze na czasie i zawsze powinniśmy mieć czas na teatr!

Fot. użyczone | Bogaty program artystyczny

Teatr na czasie — 2019

26.09.2019 — czwartek

godz. 19.00

Alchemia teatralna: Performatywne czytanie dramatów „Dramat, czyli komedia, którą jest moje życie” Karoliny Warzechy „Wyspa Uznam MR BARANSKY” Filipa Pawlika

sala teatralna ŚOK, Rynek 43, wstęp wolny

27.09.2019 — piątek

godz. 19.00

„Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”

sala teatralna ŚOK, Rynek 43 (bilety wyprzedane)

28.09.2019 — sobota

godz. 12.00

Alchemia teatralna: „Teatr w Japonii” — lekcja prof. M. Kocura

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, ul. Franciszkańska 18, wstęp wolny

godz. 16.00

„Och, Emil” — spektakl familijny

sala teatralna ŚOK, Rynek 43, bilety: 10 zł

29.09.2019 — niedziela

godz. 19.00

„Wiedźmin. Turbolechita”

sala teatralna ŚOK, Rynek 43 (bilety wyprzedane)

Czas na teatr — 2019

25.09.2019 — środa

godz. 9.00

Spotkania z aktorami w świdnickich placówkach oświatowych

Bożena Oleszkiewicz — Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy

Kamil Król — Miejskie Przedszkole nr 14

godz. 10.00

Spacer tematyczny „poznajMY pałac” po Miejskiej Bibliotece Publicznej poprowadzą Monika Turzańska, Monika Leśniewska, Anna Pietrzak, ul. Franciszkańska 18 (propozycja dla przedszkoli, zapisy)

godz. 10.30

Spacer tematyczny po Muzeum Dawnego Kupiectwa poprowadzi Zbigniew Malicki, Rynek 37 (propozycja dla szkół podstawowych, zapisy)

godz. 10.30

Spacer tematyczny po katedrze świdnickiej poprowadzi Mariusz Barcicki, plac Jana Pawła II 2 (propozycja dla uczniów, zapisy)

godz. 18.00 Spotkanie z aktorem — Zbigniewem Walerysiem poprowadzi Aleksandra Kulak

sala teatralna ŚOK, Rynek 43, wstęp wolny

26.09.2019 — czwartek

godz. 9.00 Spotkania/warsztaty z aktorami w świdnickich placówkach oświatowych

Bożena Oleszkiewicz — Miejskie Przedszkole Integracyjne

Kamil Król — Szkoła Podstawowa nr 105

godz. 10.00

Warsztaty teatralne z poprowadzi z pensjonariuszami Domu Dziennego Senior-Wigor poprowadzi choreograf Magdalena Górnicka-Jottard, ul.Saperów 27

godz. 10.30

Spacer tematyczny po teatrze świdnickim, Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 43 (propozycja dla szkół podstawowych, zapisy)

godz. 12.00

Wykład „Teatr tańca — o co w tym chodzi? Jak się łączy teatr z tańcem i czy taka kombinacja jest popularna w rozwoju sztuk scenicznych?” przedstawi Karolina Wycisk, II Liceum Ogólnokształcące

godz. 14.00

Warsztaty aktorskie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku poprowadzi Juliusz Chrząstowski, ŚOK, Rynek 43

godz. 16.00

Warsztaty maski teatralnej w Młodzieżowym Domu Kultury, ul. Nauczycielska 2

(propozycja dla uczniów szkół podstawowych, zapisy)

27.09.2019 — piątek

godz. 9.00

Spacer tematyczny „Kulturowe aspekty podróżowania” po Kościele Pokoju poprowadzi Mariola Mackiewicz, pl. Pokoju (propozycja dla uczniów szkół średnich, zapisy)

godz. 10.00

Warsztaty teatralne poprowadzi choreograf Magdalena Górnicka-Jottard — Szkoła Podstawowa nr 8

godz. 10.30

Spacer tematyczny po Muzeum Dawnego Kupiectwa poprowadzi Zbigniew Malicki

Rynek 37 (propozycja dla szkół podstawowych, zapisy)

godz. 11.00

Spacer tematyczny „poznajMY pałac” po Miejskiej Bibliotece Publicznej poprowadzą Monika Turzańska, Monika Leśniewska, Anna Pietrzak ul. Franciszkańska 18 (propozycja dla szkół podstawowych, zapisy)

godz. 12.00

Wykład „Teatr tańca — o co w tym chodzi? Jak się łączy teatr z tańcem i czy taka kombinacja jest popularna w rozwoju sztuk scenicznych?” przedstawi Karolina Wycisk, Galeria Fotografii, Rynek 44 (propozycja dla Uniwersytetu III Wieku i seniorów)

godz. 16.00

Warsztaty maski teatralnej w Młodzieżowym Domu Kultury, ul. Nauczycielska 2 (propozycja dla uczniów szkół podstawowych)

28.09.2019 — sobota

godz. 11.00

Happening z udziałem uczestników warsztatów maski teatralnej i grup artystycznych z Młodzieżowego Domu Kultury, Rynek

godz. 12.30

Familijne warsztaty plastyczno-teatralne „Zrób sobie teatrzyk na jesienny dzień” poprowadzą Małgorzata Ochenduszko i Marta Ciućka, Galeria Fotografii, Rynek 43 (propozycja dla dzieci 5-8 lat wraz z rodzicami, zapisy)

godz. 19.30

Salon Poezji „Tango Notturno” — koncert piosenek XX lecia Międzywojennego

wystąpią: Urszula Makosz — śpiew, Paweł Pierzchała — fortepian, Michał Półtorak — skrzypce, mandolina, sala teatralna ŚOK, Rynek 43, wstęp wolny

 

Projekt Czas na teatr dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MaJa

Powiązane artykuły