Dolnośląskie firmy wśród najlepszych polskich eksporterów.
KGHM, Faurecia, CCC – to trzy firmy z Dolnego Śląska wyróżnione wśród kilkudziesięciu innych polskich podmiotów.
– Gratuluję firmom, które odnoszą tak duże sukcesy na zagranicznych rynkach, wszystkim nominowanym i laureatom. Polscy przedsiębiorcy są najlepszą wizytówką polskiej gospodarki na świecie – powiedział wicepremier Janusz Piechociński podczas Gali „Lista 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów”. Uroczystość odbyła się 27 października.
Wicepremier wskazał na pozytywny wpływ eksporterów na kondycję polskiej gospodarki. Przypomniał też, że eksport w pierwszych 6 miesiącach 2014 r. zwiększył się w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 5,4 proc., do poziomu 80 mld euro.
– Budujemy dobry wizerunek Polski na świecie w ramach promocji konkretnych branż, a także działając na rynkach perspektywicznych – powiedział Piechociński. Zaznaczył, że w ramach projektu „Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach” działaniami będą objęte Azerbejdżan, Indie, Indonezja, Mongolia, Malezja, Turkmenistan, Wietnam i państwa bałkańskie.
Nagrodę „Marka Polskiej Gospodarki” otrzymują przedsiębiorstwa odnoszące największe sukcesy w polskim eksporcie. „Orzeł Eksportu” to z kolei wyróżnienie dla tych firm, które w ostatnim czasie najdynamiczniej rozwinęły swoją sprzedaż za granicę.
LISTA NAGRODZONYCH FIRM
Nagrody Marki Polskiej Gospodarki – dla liderów eksportu w danej branży
• branża: spożywcza i tytoniowa – Krajowa Spółka Cukrowa SA, Toruń
• branża: przemysł drzewny i papierniczy – Mondi Świecie SA, Świecie
• branża: przemysł chemiczny i farmaceutyczny – Grupa TZMO SA, Toruń
• branża: handel – CCC SA, GK Polkowice oraz LPP SA, Gdańsk
• branża: przemysł metalowy – Grupa Kęty SA GK, Kęty
• branża: maszyny/narzędzia urządzenia – Grupa Kapitałowa Remontowa Holding SA, Gdańsk
• branża: budownictwo/materiały budowlane: Danwood SA, Bielsk Podlaski
• branża: energetyka/przemysł wydobywczy – KGHM Polska Miedź SA, Lubin
• branża: motoryzacja – Faurecia Gorzów Sp. z o.o., Gorzów Wlkp
• branża: IT – CD Projekt Sp. z o.o., Warszawa oraz Ericpol Sp. z o.o., Łódź
• branża: meble – Fabryka Mebli Forte SA, Ostrów Mazowiecka
• branża: przemysł elektromaszynowy – Apator SA GK, Toruń
Nagroda specjalna Marki Polskiej Gospodarki
Kapituła przyznała Nagrodę Specjalną Marki Polskiej Gospodarki dla: Mirosława Przedpełskiego, Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, oraz dla Reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn.
ORZEŁ EKSPORTU
Dla firm najdynamiczniej rozwijających eksport (kolejność alfabetyczna)
• Apator Powogaz SA, Poznań
• Danwood SA, Bielsk Podlaski
• Mostostal Pomorze SA, Gdańsk
• Famot Pleszew Sp. z o.o., Pleszew
• CCC SA, GK Polkowice NAGRODY RZECZPOSPOLITEJ
1. DOBRA FIRMA
Dla najlepiej rozwijających się firm z Listy 2000 (alfabetycznie)
• AC SA Białystok
• Autoliv Poland sp. z o.o.
• Dolkom Sp z o.o.
• Drukarnia DAKO Kozioł i wspólnicy sp.j.
• FAMUR SA
• Federal-Mogul Bimet SA
• Grupa Azoty SA Tarnów
• Grupa Kapitałowa Remontowa Holding SA
• International Paper Sp. z o.o.
• Lubelski Węgiel Bogdanka SA
• Multiservis Sp. z o.o.
* Nordzucker Polska SA
• PEPCO Poland Sp. z o.o.
• Phoenix Contact Wielkopolska Sp. z o.o.
• SZPG Stomil Sanok SA
• Wawel SA
* WIX-FILTRON Sp. z o.o.
• Ziaja Ltd
• ZPUE SA
• ZWM Strumet Sp. z o.o.
Dla najbardziej innowacyjnych firm z Listy 2000
• Comarch SA
• Radmor SA
(Pa)