Dolnośląska Biblioteka Publiczna digitalizuje zbiory

Bibliotekarze pracujący w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej rozpoczęli proces digitalizacji części książek oraz czasopism, które mogą być przydatne jako źródło w pracach badawczych.

Wybierają publikacje o różnych treściach, które dotyczą całego Dolnego Śląska, ale także poszczególnych miejscowości.

Wrocławska Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego realizuje projekt „Digitalizacja zbiorów regionalnych” w ramach Programu Rządowego KULTURA+, priorytet „Digitalizacja”. Projekt wspiera przedsięwzięcie pod nazwą Cyfrowy Dolny Śląsk.

Jego celem jest udostępnianie i promocja utrwalonych w formie cyfrowej ciekawych, rzadkich i cennych publikacji XIX i XX-wiecznej kolekcji znajdującej się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Kłodzku. Cyfrowa postać jest prezentowana na stronie Cyfrowego Dolnego Śląska.

Bibliotekarze skupili się na publikacjach dokumentujących życie kulturalne i społeczne na terenach Dolnego Śląska, opracowaniach z danymi statystyczno-demograficznymi, sprawozdaniach wojewódzkiego konserwatora zabytków opisujących dolnośląskie zabytki oraz rys historyczny działalności wydawniczej Wilhelma Gottlieba Korna we Wrocławiu.

W projekcie biorą udział przede wszystkim publikacje o Kłodzku, takie jak: czasopisma „Gebirgsbote” i „Glatzer Land”, opis hrabstwa kłodzkiego z charakterystyką wszystkich miast z tego terenu, roczne raporty z działalności gimnazjum katolickiego w Kłodzku w latach 1924-1929 oraz przewodnik po Muzeum Regionalnym w Kłodzku. A obok nich publikacje dotyczące Nowej Rudy, Ząbkowic Śląskich oraz bazyliki w Wambierzycach. Bibliotekarze zapowiadają, że zainteresowanie czytelników materiałami kłodzkimi z tego okresu zamierzamy w przyszłości kontynuować digitalizację tej kolekcji.

Powiązane artykuły