Frankonia Poland – światowy lider innowacji z Dzierżoniowa

Potężne komory bezodbiciowe, w których bada się, czy samolot, pociąg czy samochód nie zakłóca pracy innych urządzeń elektronicznych produkowane są w Dzierżoniowie.

Frankonia Poland, firma z 20-letnim stażem jest jednym ze światowych liderów – producentów i dostawców pomieszczeń ekranowych i komór bezodbiciowych na rynku EMC.

Gdy dziewiętnaście lat temu Krzysztof Zawadzki, prezes firmy, postanowił otworzyć Technikę Szpitalną BIS, dzisiejszą Frankonię Poland Sp. z o.o., to choć jego pierwsza firma Technika Szpitala z powodzeniem funkcjonowała już pięć lat na rynku, miał pewne obawy. Nic dziwnego, pomysł budowania komór do pomiaru kompatybilności elektromagnetycznej był tak innowacyjny, że dla wielu wręcz szalony.

Co to takiego?

Kompatybilność elektromagnetyczna jest jednym z najważniejszych pojęć związanych z urządzeniami pracującymi w zakresie wielkich częstotliwości.

Krzysztof Zawadzki, prezes Frankonia Poland Sp. z o.o.

Krzysztof Zawadzki, prezes Frankonia Poland Sp. z o.o.

 

– Urządzenia elektryczne i elektroniczne nie mogą się nawzajem zagłuszać ani zakłócać pracy urządzeń zewnętrznych. Jeśli na przykład słuchamy radia, a ktoś włączy odkurzacz wątpliwego pochodzenia, w radiu zaczyna buczeć. Oznacza to, że urządzenia te nie mają kompatybilności elektromagnetycznej między sobą. Zdarzało się, że w wyniku zakłóceń powodowanych przez radary, na niektórych lotniskach otwierały się poduszki powietrzne w samochodach, bo są one sterowane elektronicznie.

 

Komory do badania kompatybilności samolotu, pociągu czy autobusu

Komory, w których sprawdza się samochody, autobusy, pociągi, a nawet samoloty dzierżoniowska firma buduje już od 1995 roku.

– Gdy zakładaliśmy firmę, w Polsce nikt jeszcze nie miał o tym pojęcia, uczyliśmy się od niemieckich przyjaciół z firmy Frankonia – wspomina prezes.

Frankonia_samolotRozpoczynali od budowy małych komór. Nie było oczywiście od razu różowo. W 1996 roku mieli do zrealizowania tylko dwa kontrakty. Aż w 1999 roku przyszło zlecenie na zdecydowanie większą komorę o wymiarach 45x35x17 m dla niemieckiej firmy Krauss-Maffei. – Wtedy po raz pierwszy naprawdę się bałem. Myślałem, że moja firma po czterech latach działalności skończy swój żywot – wspomina. Ale Krzysztof Zawadzki lubi wyzwania. Przyznaje się, że zakończenie skomplikowanego zamówienia z sukcesem jest dla niego ważniejsze niż pieniądze, które na nim zarobi. Zlecenie dla Krauss-Maffei zrealizowali bez problemów. Potem kontraktów już tylko przybywało. Zaczęli produkować komory-giganty, m.in. do pomiaru kompatybilności najszybszego pociągu TGV czy samolotów.

Produkują dla największych światowych marek

Frankonia_samochodFrankonia Poland Sp. z o.o. produkuje głównie na eksport. Realizuje zamówienia dla najlepszych światowych marek, m.in. dla firm BMW, Volkswagen, Mitsubishi, Opel, Daimler Benz-Mercedes, Nokia, Motorolla, Samsung, Sony Ericsson, Bosch, Philips. Wszystkich odbiorców nie sposób wyliczyć, od początku działalności firmy było ich naprawdę wielu. W ciągu blisko 20 lat firma wysyłała swoje komory do pomiarów EMC do Niemiec, Włoch, Francji, Austrii, Czech, Litwy, Łotwy, Hiszpanii, Turcji, Grecji, Węgier, Danii, Belgii, Szwecji, Holandii, Maroko, Izraela, Australii, Stanów Zjednoczonych, Chin i Indii.

– Muszę przyznać, że przez te lata nie straciliśmy ani jednej chwili. Było różnie – raz lepiej, raz gorzej, ale dziś mogę śmiało stwierdzić, że podążamy linią prostą, rozwijamy się i może być tylko lepiej – mówi Krzysztof Zawadzki.

(ANAG)

 

Powiązane artykuły