GUS potwierdza kolejny spadek bezrobocia

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że pod koniec lipca stopa bezrobocia wyniosła 8,6%. Oznacza to spadek w porównaniu do czerwca (8,8%) i jest to najlepszy najniższy poziom stopy bezrobocia od czerwca 1991 roku.

W lipcu stopa bezrobocia wyniosła 8,6% i był to odczyt zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. Niedawny odczyt był również zgodny z szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które poinformowało na początku sierpnia, że stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu br. wyniosła 8,6%.

Na poniższym wykresie widzimy, że stopa bezrobocia w porównaniu do lipca 2015 r. spadła o 1,4 punktu procentowego.

Wykres 1. Zmiany stopy bezrobocia w Polsce z ostatnich 12 miesięcy poland-unemployment-rate

Jeszcze lepszy odczyt dotyczący stopy bezrobocia został opublikowany ostatnio przez Eurostat. Stopa bezrobocia w Polsce mierzona metodą BAEL wyniosła 6,2% i był to czwarty miesiąc z rzędu kiedy ta wartość spadała. Taki sam poziom bezrobocia możemy zaobserwować w Austrii i Luksemburgu. Nasz odczyt bezrobocia jest więc lepszy niż średnia wartość unijna, która jest na poziomie 10,1%

Warto zaznaczyć, że Eurostat używa innej metodologii do obliczania liczby bezrobotnych. Opiera się ona na sprawdzeniu, czy osoby w wieku od 15 do 74 lat podejmują działalność zarobkową, uczą się lub pobierają emeryturę. Eurostat za bezrobotnego uznaje osobę bez zatrudnienia, która jest w stanie podjąć pracę w ciągu dwóch tygodni, a poszukuje jej aktywnie od przynajmniej czterech. Podsumowując dla Eurostatu bezrobotny to osoba niezatrudniona, która aktywnie szuka pracy.

Natomiast Metodologia GUS różni od tej stosowanej przez Eurostat. Stopę bezrobocia rejestrowanego oblicza się jako stosunek liczby zarejestrowanych bezrobotnych do liczby cywilnej ludności aktywnej zawodowo.

Wykres 2. Stopa bezrobocia liczona metodą BAEL

800px-Unemployment_rates,_seasonally_adjusted,_June_2016

 

easymarkets_logo

(MKO)

Powiązane artykuły