Jaki wpływ dla kredytobiorców i giełdę mają nowe założenia ustawy frankowej?

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował nowy projekt ustawy w sprawie kredytów walutowych. Ta ustawa ma istotne znaczenie nie tylko dla kredytobiorców, ale również dla całej Giełdy Papierów Wartościowych oraz polskiej złotówki.

Nowa propozycja dla banków

Przedstawiony projekt okazał się o wiele łagodniejszy dla sektora bankowego niż zapowiedzi sprzed miesięcy. Podstawowym rozwiązaniem zawartym w prezydenckiej ustawie frankowej jest zwrot niesłusznie naliczonych spreadów przez banki. Jeżeli bank naliczając spread ustalił kurs, różniący się o więcej niż o 0,5% od kursu kupna/sprzedaży waluty, określonego przez NBP, to zostanie zobowiązany do zwrotu różnicy powyżej tej wartości. To powinno być korzystne dla kredytobiorców z tego względu, że przez lata ta różnica w spreadach była całkiem duża. Koszty tego rozwiązania dla banków szacowane są na 3,6-4 mld zł rocznie, co nie powinno wpłynąć negatywnie na sektor bankowy.

Przewalutowanie kredytu odłożone w czasie

Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że przewalutowanie kredytów powinno nastąpić i będzie miało miejsce. W planach rządu jest wprowadzenie instrumentów nadzorczych, które nakażą bankom podnieść wymagania kapitałowe w przypadku utrzymania kredytów walutowych, co będzie wiązało się z większymi kosztami ponoszonymi przez bank. Efektem tego może być próba dojścia do ugody pomiędzy bankiem a klientem mającymi kredyty w walucie obcej.

Reakcja złotówki i giełdy

Zachowanie rynków pokazało jak ustawa frankowa ciążyła Giełdzie Papierów Wartościowych oraz notowaniom polskiej złotówki. Po ogłoszeniu nowego projektu polska waluta zaczęła mocno zyskiwać względem euro, dolara czy franka szwajcarskiego. Od wtorku złotówka zyskała prawie 6 groszy względem euro i kieruje się w stronę kursu 4,30. Na poniższym wykresie widzimy notowania franka szwajcarskiego poniżej istotnego poziomu 4,00.

Wykres CHFPLN

CHFPLNH4

 

Mocno zyskiwał sektor bankowy. Od poniedziałku notowania największych banków takich jak PKO BP SA wzrosły ponad 10%, mBank SA zyskał ponad 13%, a Getin Noble Bank SA zwyżkuje ponad 18%

Wykres banku PKO BP SA

PKO BP

 

easymarkets_logo

(MKO)

Powiązane artykuły