Jazztopad w Narodowym Forum Muzyki

Festiwal Jazztopad po jedenastu latach przenosi się do jednej z najważniejszych sal koncertowych w Europie, czyli Narodowego Forum Muzyki.

Organizatorzy będą mogli teraz zapewnić swoim widzom oraz artystom najlepsze warunki do wspólnego celebrowania muzyki.

Tegoroczna, jedenasta edycja festiwalu Jazztopad rozpocznie się od prawykonań autorstwa dwójki improwizatorów – skrzypka Marka Feldmana i pianistki Sylvie Courvoisier, którzy należą do czołówki awangardowej sceny nowojorskiej.

Kolejnym prawykonaniem będzie utwór wybitnego kontrabasisty Andersa Jormina na chór i orkiestrę. Szwedzki basista, kompozytor i pedagog grał z legendami, takimi jak: Joe Henderson, Don Cherry, Charles Lloyd, Kenny Wheeler. Regularnie nagrywał też z Tomaszem Stańką.

W drugiej części koncertu odbędzie się projekt z Trilokiem Gurtu w roli głównej. Będzie przewodził zupełnie nowemu trio z udziałem takich artystów, jak Wacław Zimpel i Maallem Mokhtar Gania.

Na jedynym koncercie w Europie wystąpi Anthony Braxton, który nie tylko komponuje, gra na saksofonie, klarnecie, fletach i fortepianie, ale jest także filozofem.

Przed występem Braxtona premierowe kompozycje wykona polsko-indyjska formacja Saagara, której liderem jest Wacław Zimpel. Zespół składa się z pięciu wirtuozów, których łączą nietypowe instrumenty, dwa skontrastowane ze sobą światy muzyczne oraz jedna scena, Instrumentaliści z indyjskiego Bangalore wykonają muzykę karnatycką, liczącą około czterech tysięcy lat, wciąż żywą w południowych Indiach. Towarzyszyć im będzie Wacław Zimpel – klasycznie wykształcony wirtuoz klarnetu, który jest obecnie jednym z najważniejszych muzyków polskiej sceny improwizowanej.

Podczas wielkiego finału wystąpi trio wybitnego pianisty Abdullaha Ibrahima. To kolejna legenda, która odwiedzi Wrocław po raz pierwszy w historii. Jest twórcą pierwszego jazzowego albumu nagranego przez artystów z Południowej Afryki. Słynie jako ten, który połączył jazz z folklorem Czarnego Lądu. Współpracował z Dukiem Ellingtonem oraz z całą plejadą jazzmanów, m.in.: Ornette’em Colemanem, Johnem Coltrane’em, Pharaoh Sandersem.

(KrzKr)

Powiązane artykuły