MF: zmiana stanowiska Ministra Finansów w sprawie VAT od bonusów dla pracowników

Odsprzedajesz coś pracownikowi taniej? Licz się z kosztami.

Minister Finansów zmienił z urzędu (nr PT8/033/86/539/PSG/14/RD84700) interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 maja 2014 r., nr ILPP2/443-183/14-4/MR, dotyczącą możliwości określenia przez organy podatkowe podstawy opodatkowania zgodnie z wartością rynkową świadczeń.

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierzała oferować swoim pracownikom oraz zleceniobiorcom dodatkowe świadczenia, m.in. karnety sportowe, pakiety medyczne. Nabycie tych świadczeń od pracodawcy miałoby formę odsprzedaży po obniżonej cenach, a świadczenia były zagwarantowane w regulaminie wynagradzania. Nabywane i odsprzedawane świadczenia byłoby zarówno usługami/towarami zwolnionymi od podatku VAT, jak i opodatkowanymi tym podatkiem. Ponadto spółka zaznaczyła, że przedmiotowe świadczenia nabywane byłyby ze środków obrotowych spółki. W konsekwencji, spółce nasunęły się wątpliwości, czy organy podatkowe będą upoważnione do określenia podstawy opodatkowania przedmiotowych świadczeń na podstawie art. 32 ustawy o VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej uznał, że przepisy dotyczące szacowania obrotu przez organy podatkowe na podstawie art. 32 ustawy o VAT odnoszą się jedynie do relacji między podatnikami i nie obejmują swoim zakresem bezpośredniej relacji pracodawca – pracownik (zleceniobiorca). Zdaniem organu interpretacyjnego, w sytuacji gdy spółka dokona na rzecz pracowników lub zleceniobiorców sprzedaży świadczeń po cenach niższych niż ceny rynkowe, art. 32 ust. 1 ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania, ponieważ nie zostaną spełnione łącznie wszystkie przesłanki określone w tym przepisie.

Minister Finansów, po zapoznaniu się z aktami sprawy, uznał jednak, że zarówno wykładnia językowa, jak i celowościowa art. 32 ust. 1 ustawy o VAT nie uzasadnia ograniczenia zastosowania tego przepisu tylko do relacji między podatnikami, a tym samym do wykluczenia relacji pracodawca – pracownik. Według Ministra Finansów, art. 32 ust. 2 ustawy wprost wskazuje, iż powiązania wynikające ze stosunku pracy stanowią związek, o którym mowa w ust. 1 tego artykułu. W związku z powyższym, Minister Finansów stwierdził, że w przedstawionej sytuacji organy podatkowe będą miały prawo do ustalenia podstawy opodatkowania zgodnie z wartością rynkową. Independent Tax Advisers

Powiązane artykuły