Muzyka dawna w kościele Zbawiciela w Wałbrzychu

Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych zaprasza na dwa dni z koncertami zespołów muzyki dawnej. Koncerty zostały dofinansowane przez Gminę Wałbrzych oraz Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną „INVEST-PARK”. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Ensemble Les Sauvages,

3.09.2016, o godz. 18:30,

plac Kościelny 4A.

Pierwszego dnia, wystąpi Ensemble Les Sauvages z programem „Music for a while”.

Centralnym punktem programu jest komedia Henry Purcell’a traktująca o małżeństwie oraz przedstawiająca w żartobliwy sposób cechy kobiet i mężczyzn – „The Mock Marriage”. Całość to podróż przez wszystkie najważniejsze ośrodki europejskie w okresie baroku – od Włoch przez Anglię, Niemcy aż do Hiszpanii. Tematyka utworów jest miłosna – znakomicie wpisuje się w letni nastrój.

Nie zabrakło też miejsca dla znakomitego mistrza baroku, czyli Jana Sebastiana Bacha – dwie popisowe, a zarazem nastrojowe arie z jego repertuaru zawsze spotykają się ze znakomitą reakcją publiczności. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną bardzo ciekawe instrumenty pochodzące z epoki baroku – klawesyn, lutnia, teorba, gitara barokowa. Całość zostanie skomentowana przez wykonawców w sposób nieco żartobliwy, ale przede wszystkim wprowadzający w nastrój tej muzyki tak, aby słuchacze mogli się „przenieść” w dawne czasy. Utwory wokalne są przeplatane improwizacjami i efektownymi solówkami na wspomnianych instrumentach, co da możliwość pełnej ich prezentacji.

Res Publica Serenissima, 

4.09.2016, o godz. 18:30,

plac Kościelny 4A.

Drugiego dnia wystąpi Res Publica Serenissima. Formacja prezentuje muzykę minionych epok zgodnie z historyczną praktyką. Termin określający zespół nawiązuje do silnego i niezależnego państwa, jakim była Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Celem artystycznych dążeń grupy jest popularyzacja muzyki polskiej doby renesansu i baroku, choć nieustannie poszukuje kolejnych źródeł inspiracji. Tym razem artyści postanowili zaprezentować dzieła kompozytorów Półwyspu Apenińskiego oraz jedną sonatę Henrico Albicastro, reprezentującego styl wywodzący się z Italii. Kompozycje grywane na dworach rzeczpospolitej dzięki polsko – włoskim koneksjom.

Zespół istnieje od 2013 r. Do ostatnich osiągnięć należy nagroda specjalna „za propagowanie utworów kompozytorów polskich” przyznana na festiwalu „Schola Cantorum” w Kaliszu.

Wałbrzyski Festiwal

(MKO)

Powiązane artykuły