Rekordowe inwestycje w Dobromierzu

Od blisko 10 lat działania gminy Dobromierz zmierzały do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, włączenia gruntów do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park” i uzbrojenia tego terenu. Dziś, przy wsparciu strefy, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Dobromierzu pojawiły się duże firmy, które ruszają z inwestycjami i deklarują utworzenie minimum 2 tys. miejsc pracy.

Gmina Dobromierz otrzymała 99 mln zł dotacji na zadanie pn. ,,Zapewnienie infrastruktury dla Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa Dobromierz”  w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

– Zakres inwestycji to przede wszystkim  budowa układu komunikacyjnego zgodnie z koncepcją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, obejmująca budowę dwóch rond i przebudowę istniejącego ronda oraz budowę i modernizację infrastruktury wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej. Efektem realizacji projektu będzie zapewnienie infrastruktury dla firm w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa Dobromierz – wylicza wójt Jerzy Ulbin.

Podstrefa Dobromierz to ponad 80 ha, z których większość znalazła już inwestorów. Firma Amazon nabyła blisko 20 ha gruntu. Obecnie zakończono też negocjacje z firmą Bosch, która przygotowuje się do zagospodarowania blisko 50 ha. Te dwie firmy deklarują, że zatrudnią minimum 2 tys. pracowników.

Dla poprawy środowiska i funkcjonowania

2022 rok był dla Dobromierza czasem wielkich prac przygotowawczych, projektowych i inwestycji w infrastrukturę. Gmina wykonała bardzo duże inwestycje poprawiające stan środowiska i funkcjonowanie firm, instytucji i mieszkańców. Dotyczyły one budowy kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków przy dofinansowaniu ze środków unijnych ZIT AW RPO WD 2014-2020 dysponowanych przez Instytucję Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej, z PROW oraz ze środków z programów rządowych. Obecnie trwają prace, których efektem będzie podłączenie nieruchomości i spełnienie wskaźników środowiskowych.

– Wydatki inwestycyjne w 2022 roku zostały przeznaczone na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, budowę dróg i chodników, zadania dotyczące obiektów oświatowych, oświetlenia ulic, wymiany wysoko emisyjnych źródeł ciepła w budynkach i mieszkaniach – mówi wójt Jerzy Ulbin.

Istotne były też prace przygotowawcze i projektowe dotyczące rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej do WSSE Podstrefa Dobromierz. Budowa i remonty dróg i chodników przy drogach gminnych i powiatowych wzmocniły atrakcyjność inwestycyjną gminy i wpłynęły na poprawę jej wizerunku.

Aktualizacja miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego przyczyniła się do zwiększenia zainteresowania ze strony biznesu w zakresie uruchomienia nowych zawodów pracy (handel, usługi), rozwoju budownictwa mieszkalnego i osiedlania się nowych mieszkańców.

Wysoko w rankingach

Działania gminy Dobromierz zostały dostrzeżone i docenione w niezależnych rankingach dla samorządów. Według czasopisma ,,Wspólnota” gmina Dobromierz w 2022 r. znalazła się na 30. miejscu w Polsce i 6. w województwie dolnośląskim w rankingu ,,Liderzy inwestycji”, w którym porównano wydatki inwestycyjne samorządów z wynikiem 2 408,37 zł/osobę.  W rankingu ,,Fundusze unijne. Ranking wykorzystania środków UE przez samorządy”, w którym pokazano faktycznie poniesione przez jednostki samorządu terytorialnego wydatki Dobromierz zajął 45. miejsce w Polsce i 2. miejsce w województwie dolnośląskim z wynikiem 4 555,94 zł/ per capita.

W rankingu samorządów ,,Rzeczypospolitej”, gdzie oceniano trwałość ekonomiczno-finansową, społeczną i środowiskową oraz jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym, a także poziom współpracy między samorządami, gmina Dobromierz w kategorii gmin wiejskich zajęła 18. miejsce w kraju, tym samym uplasowała się na 2. miejscu na Dolnym Śląsku.

Iwona Krysiak

Powiązane artykuły