Nowa technologia pomocna w fakturach

RESET2, producent oprogramowania dla sektora MŚP, poinformował o aktualizacji programu R2firma, w której wprowadzono m.in. możliwość podpisywania deklaracji JPK-VAT danymi autoryzującymi. Dzięki temu R2firma – szczególnie w bezpłatnej wersji Start – może okazać się szczególnie interesująca dla mikroprzedsiębiorców, którzy z początkiem 2018 roku zostali objęci obowiązkiem wysyłki JPK-VAT.

Od bieżącego roku obowiązek składania pliku JPK-VAT obejmuje wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od wielkości firmy. Nie wszyscy korzystali wcześniej z elektronicznych deklaracji, dlatego ten aspekt techniczny może być trudnością dla części osób. Osobną kwestią jest samo podpisywanie JPK-VAT, przed wysyłką do Ministerstwa Finansów. Aktualnie do tego celu można wykorzystać kwalifikowany podpis elektroniczny, profil zaufany ePUAP oraz dane autoryzacyjne.

Podpis deklaracji JPK-VAT przychodem

Aby skorzystać z podpisu przychodem, wystarczy znać kwotę przychodu z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) sprzed dwóch lat, czyli z 2016 roku dla wysyłki w 2018 roku. Oprócz tego, należy podać imię i nazwisko, datę urodzenia oraz numer NIP. Cały proces można przeprowadzić bezpośrednio z poziomu programu R2firma. Oczywiście, przy założeniu, że prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, bo to właśnie do tych osób ustawodawca zawęził opisywaną procedurę.

Z pozostałych nowości, które pojawiły się w oprogramowaniu R2firma, warto zwrócić uwagę na:

  • Seryjną wysyłkę JPK-VAT, wprowadzoną z myślą o biurach rachunkowych, umożliwiającą zbiorcze podpisywanie i wysyłanie plików JPK-VAT;
  • Przesunięty rok obrotowy, czyli możliwość zdefiniowania roku obrotowego innego niż rok kalendarzowy;
  • Rozliczenie WNT odroczone w czasie, używane, gdy wpłata podatku VAT następuje w innym okresie niż wykazanie transakcji na deklaracji VAT-UE;
  • Nową klasyfikację ŚT, obowiązującą od 2018 roku;
  • Konta przychodowo-kosztowe, istotne przy rozbudowanej strukturze kont;
  • Stronicowanie zestawienia obrotów i sald, tj. możliwość dzielenia wydruku na strony, która zapewnia automatyczne numerowanie stron z oznaczeniem pierwszej i ostatniej oraz podsumowanie kolejnych stron w sposób ciągły;
  • Dostosowanie do zmian Ministerstwa Cyfryzacji, które udostępniło możliwość łatwiejszego podpisywania JPK-VAT w serwisie obywatel.gov.pl.

Cena podstawowa serii Standard programu R2firma zaczyna się już od 188 PLN netto. Obejmuje roczną gwarancję, roczną subskrypcję uaktualnień oraz pomoc techniczną. Dostępna jest także pełnowartościowa wersja DEMO, która działa przez okres 60 dni i oferuje możliwość zakupu licencji, bez utraty wprowadzonych danych.

Warto zwrócić uwagę na bezpłatny program R2firma START. Jest on przeznaczony dla mikroprzedsiębiorców, którzy od stycznia 2018 muszą sprostać nowym obowiązkom związanym z JPK-VAT. Korzystając z R2firmy START mogą oni nie tylko przygotować i wysłać JPK-VAT bezpośrednio do urzędu skarbowego, ale także prowadzić i rozliczyć swoją firmę. Wszystko zupełnie za darmo.

AnPl

Powiązane artykuły