O kondycję dbaj z trenerem!

Trener personalny to nie tylko ekspert w zakresie swojej specjalności sportowej, ale swoista „encyklopedia wiedzy”, także na temat pozostałych dziedzin niezbędnych do prowadzenia treningu . Chodzi m.in. o wiedzę na temat zdrowego żywienia i suplementacji, skutecznej odnowy biologicznej, biochemii i fizjologii wysiłku, a także przeciwdziałania kontuzjom czy przetrenowaniu. O propagowaniu zdrowego stylu życia, metodach treningowych oraz diecie rozmawiamy z Bartkiem Florczakiem, trenerem personalnym z Wałbrzycha.

Dlaczego warto trenować pod okiem fachowca?

Trening pod okiem specjalisty daje gwarancję zoptymalizowania wysiłku w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. Doświadczenie zawodowe pozwala mi urozmaicić trening poprzez zmiany ćwiczeń, wprowadzanie różnych technik treningowych oraz odpowiednią progresje, dzięki czemu ćwiczącego nie dosięgnie nuda, a będzie ćwiczyć mądrze. Efekty przyjdą szybciej niż się wydaje. Modne ostatnio treningi online są nieskuteczne z uwagi na brak możliwości oceny kondycji podopiecznego, braku możliwości korekty błędów w zakresie wzorców ruchowych, brak możliwości przeciwdziałania kontuzjom.

Co lepsze cardio czy trening siłowy?

Istnieje przypuszczenie, że ćwiczenia o niskiej intensywności (tzw. cardio) są niezbędne do utraty tłuszczu i spalają więcej tłuszczu niż ćwiczenia o wysokiej intensywności. Rzeczywistość jest taka, że żadne ćwiczenie nie spała wiele tkanki tłuszczowej. Przeciętny człowiek o wadze ok. 70kg spala około 100 kalorii na 1,5km .W 0,5kg tłuszczu znajduje się 3500 kalorii więc byłoby konieczne biec przez ok. 55km aby spalić 0,5kg tkanki tłuszczowej. Nie wspominając w ogóle o zaniku mięśni i uszkodzeniu stawów poprzez tak długi bieg. Dlatego też podnoszenie ciężarów o wysokiej intensywność jest dużo lepszym rozwiązaniem nie tylko dlatego że budując mięśnie i siłę, automatycznie spalamy więcej kalorii. Priorytetem dla każdego powinno być wybudowanie oraz utrzymanie optymalnej masy mięśniowej.

Czy treningi kobiet i mężczyzn powinny się znacząco różnić?

Trening dedykowany dla kobiet nie powinien się różnić w znaczący sposób od treningu dla mężczyzn. Wiele kobiet unika treningów na siłowni, gdyż boi się, że ich ciało będzie nadmiernie umięśnione! Nic bardziej mylnego! Nie jest prawdą, że siłowy trening rozwija znaczną muskulaturę u pań. Gospodarka hormonalna kobiety, jak i układ jej ciała nie pozwolą rozwinąć się umięśnieniu do męskich gabarytów. Natomiast ćwiczenia na siłowni mają nieoceniony wpływ na samopoczucie, jak również wygląd i fizyczną formę. Trening siłowy pań wcale nie musi prowadzić do nadmiernego rozrostu mięśni. Trenując na siłowni panie przyśpieszają przemianę materii, co wpływa na większą ilość spalanych kalorii w ciągu dnia. Treningi o charakterze beztlenowym (a więc trening siłowy) powodują podział komórek mitochondrialnych, które specjalizują się w spalaniu tkanki tłuszczowej. Żaden inny trening nie doprowadzi do podkreślenia konturów ciała tak jak aktywność o charakterze siłowym!

(BaPu)

Materiał z tygodnika 30 Minut

Powiązane artykuły