Wrocław światową stolicą chirurgii robotowej

4 marca rusza II Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej oraz I Polsko – Włoskie Sympozjum Chirurgii Robotowej w Onkologii.

Wrocław po raz drugi będzie gościł światowej sławy lekarzy z kilkunastu specjalizacji. 4 marca rusza II Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej i I Polsko-Włoskie Sympozjum Chirurgii Robotowej w Onkologii. Głównym organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Chirurgii Robotowej, we współpracy z Europejskim Instytutem Onkologii w Mediolanie.

Głównym celem kongresu będzie prezentacja światowych standardów w zakresie wykorzystania robota chirurgicznego da Vinci w chirurgii ogólnej, onkologicznej, urologii, ginekologii i laryngologii.

Do współpracy nad programem konferencji zaproszono Europejski Instytut Onkologii w Mediolanie – wiodący ośrodek w chirurgii robotowej w onkologii. Kongres to także okazja do dyskusji nad możliwościami finansowania procedur chirurgii robotowej w Polsce i w Europie. Organizatorzy liczą też na zacieśnienie współpracy w przyszłości i możliwość upowszechniania procedur robotowych w naszym kraju. Po raz pierwszy swoją wiedzą będą mogły wymienić się także pielęgniarki – wydarzeniu towarzyszyć będzie I Sesja Chirurgii Robotowej dla Pielęgniarek.

Jak podkreśla prof. Wojciech Witkiewicz – Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej oraz Przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego:

– W kontekście chirurgii robotowej, i szerzej – medycyny – ważne jest abyśmy byli i myśleli jak Leonardo da Vinci – odważnie i twórczo, wyprzedzając czas.

Zdrowie, nauka, technologia

Tegoroczny kongres będzie skupiał się na wybranych specjalizacjach, w których obserwuje się najwyższą efektywność chirurgii robotowej – onkologii, ginekologii, urologii, laryngologii oraz chirurgii ogólnej. Podczas pierwszego dnia konferencji uczestnicy będą mogli wziąć udział w kilkunastu prelekcjach – inauguracyjną, pod tytułem „Chirurgia robotowa w Polsce” – wygłosi główny organizator, profesor Wojciech Witkiewicz. Przed południem uczestnicy wysłuchają wykładów przedstawicieli Europejskiego Instytutu Onkologii w Mediolanie. Będą one poświęcone chirurgii robotowej w ginekologii, urologii, operacjom przewodu pokarmowego i piersi. Osobny panel poruszać będzie zagadnienie chirurgii guzów głowy i szyi. Prelekcje popołudniowe podzielone zostaną na trzy bloki tematyczne – chirurgiczny, urologiczny oraz pielęgniarski. W trakcie sesji chirurgicznej prelegenci będą mówić m.in. o robocie Robin Heart. Panel urologiczny natomiast gościć będzie prelegentów z Włoch, Czech i Rumunii – opowiedzą m.in. o robotowej cystectomii oraz prostatektomii. Roli pielęgniarki w procesie operacji z wykorzystaniem robota da Vinci poświęcona będzie głównie sesja pielęgniarska.

Dzień drugi konferencji będzie podzielony na trzy sesje tematyczne. Pierwsza – chirurgiczna, skupiać się będzie na zagadnieniach chirurgii robotowej przewodu pokarmowego i odbytnicy; poruszony będzie też temat plusów i minusów chirurgii robotowej. Druga sesja – urologiczna, składać się będzie z trzech prelekcji. Pierwsza z nich zostanie poświęcona tematowi „Retroperitoneoskopia – czy warto zamienić laparoskopię na robotykę”. Mowa też będzie o programie szkolenia operatora robotowego, który zostanie omówiony na konkretnym przykładzie. Sesję zamknie wykład „Wyzwania w urologii”. Sesja pielęgniarska poświęcona zostanie kilku zagadnieniom – pierwszym z nich będzie porównanie chirugii otwartej z robotową. Następnie omówiona zostanie kwestia bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie zabiegów z robotem da Vinci. Sesję pielęgniarską zamknie prelekcja „Jakość życia u osób z usuniętym pęcherzem moczowym z powodu choroby nowotworowej”.

Honorowym patronatem wydarzenie objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin. Patronami honorowymi są również przedstawiciele lokalnych władz – marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

 

Wrocław, hotel Mercury, 4-5 marca.

Organizator: Polskie Towarzystwo Chirurgii Robotowej.

Współorganizator: Europejski Instytut Onkologii w Mediolanie.

(Kris)

Powiązane artykuły