Wrocławska medycyna wyróżniona

Klinika „Przylądek Nadziei” oraz Nowy Szpital Wojewódzki we Wrocławiu otrzymały prestiżowe wyróżnienie w plebiscycie Portrety Polskiej Medycyny.

Po raz X opiniotwórczy miesięcznik i portal Rynek Zdrowia przyznał nagrody osobowościom, które przyczyniły się do rozwoju polskiej medycyny.

W miniony weekend, 23 października 2015 r., podczas Gali uświetniającej pierwszy dzień XI Forum Rynku Zdrowia po raz X ogłoszono wyniki i wręczono Portrety Polskiej Medycyny. W zespole jury obradowali dziennikarze miesięcznika i portalu, którzy przyznali wyróżnienia w sześciu kategoriach:

  • Menedżer Rynku Zdrowia (podmioty publiczne)
  • Menedżer Rynku Zdrowia (podmioty niepubliczne)
  • Wydarzenie Rynku Zdrowia
  • Lekarz Rynku Zdrowia
  • Osobowość Rynku Zdrowia
  • Lider Rynku Zdrowia

W kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia dwa podmioty z Wrocławia otrzymały równorzędne wyróżnienie. W przypadku otwarcia Kliniki „Przylądek Nadziei” organizator uzasadnił, iż placówka „powstała dzięki wspólnej inicjatywie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Zebranie środków na budowę kliniki to przykład skutecznego połączenia funduszy unijnych i Ministerstwa Zdrowia oraz społecznej ofiarności. Prof. Alicja Chybicka wraz z Fundacją konsekwentnie i skutecznie zabiegała o przeniesienie klinki onkologii i hematologii dziecięcej z ponad 100-letniej siedziby. Portret przyznajemy za konsekwencję w dążeniu do celu. Fundraising na wzorcowym poziomie.”

W przypadku oddania do użytku Nowego Szpitala Wojewódzkiego doceniono fakt, że to pierwszy od wielu lat tzw. szpital marszałkowski „wybudowany i jednocześnie wyposażony od podstaw. Z zadania tego wywiązała się spółka celowa Nowy Szpital Wojewódzki, powołana przez dolnośląski samorząd. Wybudowanie i wyposażenie 550-łóżkowego szpitala – od wmurowania kamienia węgielnego do przyjęcia pierwszych pacjentów – trwało 5 lat. Szpital na wrocławskich Stabłowicach jest przykładem konsekwentnie realizowanej formy finansowania inwestycji szpitalnej, opartej o środki własne urzędu marszałkowskiego i kredyt zaciągnięty w Europejskim Banku Inwestycyjnym.”

Lekarzami Rynku Zdrowia ogłoszono Prof. Włodzimierza Jarmundowicza, Kierownika Katedry i Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu oraz dr hab. Pawła Tabakowa, Katedra i Klinika Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. „Kierowany przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza i doc. Pawła Tabakowa Zespół dokonał rzeczy uważanej dotąd za niemożliwą. Pacjent z przeciętym rdzeniem kręgowym po nowatorskiej operacji przeprowadzonej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego. Po raz pierwszy na świecie pacjentowi z takim urazem przeszczepiono glejowe komórki węchowe pobrane z mózgu, doprowadzając do częściowej regeneracji rdzenia kręgowego. Brytyjski profesor Geoffrey Raisman z University College w Londynie, który ponad 20 lat temu odkrył właściwości regeneracyjne komórek glejowych, na widok Dariusza Fidyki, pacjenta stawiającego pierwsze kroki, powiedział: „To robi większe wrażenie, niż człowiek chodzący po księżycu.”

– Dziękuję za tę nagrodę w imieniu profesora Włodzimierza Jarmundowicza i całego zespołu. Jest to osiągnięcie ponad 20 lekarzy od 15 lat pracujących w tym samym składzie.Wiemy, jakie wyzwanie stoi przed nami. Na przykładzie jednej udanej operacji nie możemy wyciągać daleko idących wniosków. Chcemy powtórzyć ten sukces, by móc powiedzieć że opracowaliśmy nową metodę leczniczą – podziękował organizatorom dr hab. Paweł Tabakow.

Pełna lista nagrodzonych na stronie organizatora.

(MIRKA)

Powiązane artykuły