WSSE dołączyła do Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego

Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny (DKM), zyskał kolejnego Partnera – Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „Invest-Park”.

Tym samym do grona kilkudziesięciu partnerów przedsięwzięcia, jako lider wspierający, dołączyła największa strefa ekonomiczna w kraju. Wszystko po to, aby jeszcze efektywniej pracować na rzecz rozwoju branży motoryzacyjnej w regionie.

dkm_4Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny to wspólny projekt Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., wiodących przedstawicieli branży motoryzacyjnej, Politechniki Wrocławskiej, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Ministerstwa Gospodarki. To też pierwsze tego typu przedsięwzięcie na Dolnym Śląsku, które połączyło firmy i instytucje chcące pracować na rzecz rozwoju branży motoryzacyjnej, otwarte na wymianę wiedzy, doświadczeń i budowanie silnej pozycji na arenie międzynarodowej.

 

 

 

Projekt powołania klastra motoryzacyjnego w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej to naturalna konsekwencja przeważającej liczby firm z branży automotive w strefie. To tutaj działalność gospodarczą prowadzą przedsiębiorstwa takie jak Volkswagen Motor Polska, SITECH, Gates, BASF Polska czy Pittsburgh Glass Works. Działalność klastra uroczyście zainaugurowano w listopadzie ubiegłego roku. Dziś w gronie jego partnerów jest już kilkadziesiąt podmiotów – w tym firmy (nie tylko z terenu LSSE), samorządy, instytucje otoczenia biznesu oraz ośrodki badawczo-naukowe.

– Obecność WSSE „Invest-Park” w klastrze to także nasze wspólne zaproszenie dla inwestorów obecnych w wałbrzyskiej strefie do udziału w naszej inicjatywie. Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny to doskonała szansa na poznanie się, zdobycie cennych kontaktów i realizowanie wspólnych, innowacyjnych projektów. Chociaż wiele z firm obecnych w klastrze na co dzień konkuruje ze sobą, to okazuje się, że spotykając się w ramach klastra potrafią planować wspólne zakupy, szkolenia i rozmawiać z potencjalnymi podwykonawcami – przekonuje Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W ramach Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego odbyły się m.in. spotkania w firmach będących partnerami klastra oraz warsztaty we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” jest 29 podmiotem, który dołączył do DKM. Strefa posiada tereny inwestycyjne w 48 lokalizacjach Polski południowo – zachodniej, w bezpośrednim sąsiedztwie Czech i Niemiec. Obszar WSSE to blisko 3 tys. ha, w tym 1300 ha jest wciąż dostępnych dla potencjalnych inwestorów. Podobnie jak w przypadku Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w WSSE istnieje wiele firm z branży motoryzacyjnej. Stworzyły one ok. 18 tys. miejsc pracy, zrealizowały 65 inwestycji i zainwestowały ok. 9,8 mld zł.

– Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny to inicjatywa, która ma łączyć. Uznaliśmy, że potencjał Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” można z powodzeniem wykorzystać w ramach projektu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Mamy wspólny cel – wspierać branże automotive i dzielić się wiedzą. Razem możemy osiągnąć więcej – mówi Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”.

Lista Partnerów Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego:

1. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

2. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”

3. Gmina Polkowice

4. BASF Polska Sp. z o.o.

5. Faist Chemtec Sp. z o.o.

6. Fiuka Polska Sp. z o.o.

7. Gates Polska Sp. z o.o.

8. Haerter Technika Wytłaczania Sp. z o.o. SK

9. HMT Heldener Metalltechnik Polska Sp.z o.o.

10. Pittsburgh Glass Works Polans Sp. z o.o.

11. Plasticos Durex Polska Sp. z o.o.

12. Sanden Manufacturing Poland Sp. z o.o.

13. Schurholz Polska Sp. z o.o.

14. Sitech Sp. z o.o.

15. VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. zo.o.

16. Voestalpine Rotec Sp. z o.o.

17. Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o.

18. Vorwerk Dichtungssysteme Polska Sp. z o.o.

19. Wezi-tec Sp. z o.o.

20. Viessmann Technika Grzewcza Sp. z o.o.

21. Politechnika Wrocławska

22. Agencja Rozwoju Regionalnego Arleg

23. Gotec Polska Sp. z o.o.

24. Hicron Sp. z o.o.

25. Aircom Automotive Sp. o.o. Sp. k.

26. Nysa Zakład Pojazdów S.A.

27. Hester Sp. z o.o.

28. GEMINI-TECH Sp. z o.o.

29. NOT Legnica

Klastrowi patronują także Ministerstwo Gospodarki oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Powiązane artykuły