Zawód z przyszłością

Rynek apteczny w II kwartale 2017 osiągnął wartość 4,9 mld zł. Dynamika sprzedaży leków wzrasta z roku na rok. Z okazji Światowego Dnia Farmaceuty obchodzonego 25 września rozmawialiśmy z magistrem farmacji – Edytą Johan.

Na czym polega praca farmaceuty?

Zadaniem farmaceuty jest  nie tylko wydawanie pacjentom leków przepisanych przez lekarzy. Farmaceuta także doradza pacjentowi, a więc zna absolutnie wszystkie właściwości danego leku, jego skład, możliwe interakcje z żywnością lub innymi lekami, a przy tym wpływ leku na organizm. Do innych obowiązków należy między innymi: sporządzanie leków, nadzór nad obrotem, przechowywaniem, wykorzystaniem i utylizacją produktów leczniczych i wyrobów medycznych, wstrzymywanie lub wycofywanie z obrotu i stosowania produktów leczniczych,  przekazywanie informacji o niepożądanym działaniu produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

 Czy farmaceuta może poprawiać recepty?

Wszelkich zmian na recepcie może dokonać tylko lekarz, który każdą naniesioną poprawkę potwierdza pieczątką lekarską i podpisem. Farmaceuta ma prawo do skorygowania danych pacjenta umieszczając na rewersie recepty prawidłowe dane potwierdzone dokumentem tożsamości.

Czy farmaceuta powinien informować o sposobie zażywania leków?

Farmaceuta zawsze powinien się upewnić czy pacjent zna sposób dawkowania leku. Prawidłowy efekt farmakologiczny, skuteczność działania leku, jego dobra tolerancja zależą od odpowiedniego dawkowania.

Czy aptekarz to to samo co farmaceuta?

Farmaceutą jest osoba, która ukończyła studia wyższe na Akademii Medycznej na kierunku Farmacji i posiada prawo wykonywania zawodu wydane przez Izbę Aptekarską. Aptekarzem natomiast jest farmaceuta pracujący w aptece ogólnej lub aptece szpitalnej. Farmaceuci mogą pracować także w firmach produkujących leki, w laboratoriach, hurtowniach farmaceutycznych lub jako pracownicy naukowi.

W jakich sytuacjach farmaceuta może odmówić wydania leku?

Według Prawa farmaceuta może odmówić wydania leku w sytuacji gdy osoba wykupująca receptę nie ma ukończonych 13 lat, wydanie leku może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta. Ponadto gdy farmaceuta ma uzasadnione podstawy co do autentyczności recepty lub że produkt leczniczy może być zastosowany w celu pozamedycznym.

Co powinniśmy robić, aby uchronić się przed wirusami.

W aptece znajdziemy wiele produktów wspomagających nasz organizm w okresie jesienno-zimowym. Dostępne są także coraz bardziej popularne szczepionki przeciw grypie. Musimy jednak pamiętać, że najważniejsze jest zadbać o swój układ odpornościowy a najlepszą do tego drogą jest zdrowy tryb życia – prawidłowa i zróżnicowana dieta, uprawianie sportu, odpowiednia długość snu.

Jak Pani zdaniem powinna wyglądać apteka przyszłości.

Moim marzeniem jest apteka w której byłby płynny i niezakłócony przepływ informacji między lekarzem-pacjentem-farmaceutą, gdzie opieka farmaceutyczna byłaby stawiana na 1 miejscu a marketing i konkurencja cenowa nie zaburzałyby pracy i nie odciągały od tego co najważniejsze- czyli zdrowie pacjenta.

Dziękuję za rozmowę, Anna Plath-Murawska

Powiązane artykuły