Zawodowcy poszukiwani. Rada Gospodarcza w Jaworze

Wypracowanie trwałego modelu współpracy lokalnych firm z jaworskimi szkołami oraz programy wsparcia przedsiębiorczości, praktyczna nauka zawodu i klasy patronackie – to tematy, jakie zdominowały przebieg drugiego spotkania przedstawicieli największych jaworskich firmy oraz instytucji otoczenia biznesu zrzeszonych w Radzie Gospodarczej przy Burmistrzu Miasta Jawora. W spotkaniu wziął też udział Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Oprócz prezesa LSSE, do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali również: dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Barbara Dziasek, Prezes Związku Pracodawców Ziemi Jaworskiej Dorota Szcześniewska, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych Czesław Grzywa, doradcy zawodowi i dyrektorzy jaworskich gimnazjów oraz przedstawiciele Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworze.

Spotkanie przerodziło się w żywą dyskusję o oczekiwaniach przedsiębiorców względem placówek oświatowych i ich pomysłach na zwiększenie dostępności uczniów jaworskich szkół do praktycznej nauki zawodu. Rozmawiano także o formach wsparcia samorządu w tym zakresie.

– Zaraz po pierwszym spotkaniu Rady Gospodarczej rozpoczęliśmy rozmowy z przedstawicielami specjalnych stref ekonomicznych z Legnicy i Kamiennej Góry, dyrektorami gimnazjów, doradcami zawodowymi oraz Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego. Omawialiśmy możliwości wdrożenia programów „Uniwersytetu zawodowego dla gimnazjalistów” i „Klas patronackich” w gminie Jawor oraz spójnej metodologii pracy z młodzieżą od początku gimnazjum do opuszczenia szkoły średniej i wejścia na rynek pracy – mówił podczas spotkania burmistrz Jawora Emilian Bera. – Chcemy w efekcie, aby nasi uczniowie zdobywali praktyczne umiejętności na konkretnych stanowiskach pracy w firmach, a w dalszej kolejności zatrudnienie – dodał burmistrz.

Do włączenia się do Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, którego liderem jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zachęcał obecny na spotkaniu prezes LSSE Rafał Jurkowlaniec.

– Obecnie mamy w Jaworze jeden z największych w Polsce i Europie terenów objętych strefą ekonomiczną. Jesteśmy przyjaznym organizmem otwartym na współpracę z biznesem, nauką oraz samorządem. Strefa ekonomiczna to miejsce dedykowane dla każdego przedsiębiorcy. Nie jesteśmy montownią zagranicznych koncernów. To się już zmieniło. Dzisiaj w strefie funkcjonują laboratoria badawcze, działają polskie firmy. Rodzimy biznes jest u nas mile widziany i chcemy zagwarantować mu najlepsze kadry – mówił prezes LSSE Rafał Jurkowlaniec. – Wspólnie z biznesem udało nam się już powołać trzy klastry: motoryzacyjny, lotniczy oraz edukacyjny. Włączenie się do Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego jest bezpłatne a korzyści ogromne. Zajmujemy się tam m.in. kojarzeniem firm i szkół, które poprzez owocną współpracę, patronaty, staże i praktyki, zyskują świetnych uczniów i godnych zaufania, przeszkolonych pracowników– zachęcał Rafał Jurkowlaniec.

Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że konieczne jest ustalenie, jakiego pracownika i z jakimi umiejętnościami oczekują dzisiaj firmy. Powinien nim być uczeń przygotowany konkretnie pod ich potrzeby. Pierwsze próby współpracy oświaty z biznesem podjęła już jaworska firma Korpo. Zainteresowani są kolejni przedsiębiorcy.W efekcie współpracy firm i szkół mają powstać w Jaworze pierwsze klasy patronackie. Gmina szykuje się także do uruchomienia uniwersytetu dla gimnazjalistów. To kluczowy moment w edukacji nastolatków. Wówczas podejmują decyzje o wyborze dalszych kierunków kształcenia. Działania Rady Gospodarczej mają pozwolić na stworzenie kompleksowej oferty dla młodych ludzi stających przed decyzją dotyczącą tego, jak ma wyglądać ich dalsze życie zawodowe.

(Kris)

Powiązane artykuły