Zdrowotna dieta Dash

Z każdym rokiem wzrasta liczba osób mających wysokie ciśnienie tętnicze. Szacuje się, że na tę chorobę cierpi już ok 10,5 mln Polaków. Niestety prawie połowa z nich jest niezdiagnozowana. Naukowcy potwierdzają, że dieta Dash pomaga uregulować ciśnienie tętnicze i tym samym wzmacnia układ krwionośny. Przy okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego poznajmy jej zasady.

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale podwyższonymi wartościami ciśnienia krwi. Taki stan prowadzi do uszkodzenia tętnic, a to w konsekwencji może spowodować zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek i układu krążenia. Leczenie nadciśnienia to przede wszystkim odpowiednio skomponowana dieta oraz indywidualnie dobrane przez lekarza leki.

Dlaczego Dieta Dash jest najlepsza przy nadciśnieniu tętniczym?

Dash to skrót pochodzący z języka angielskiego. W pełnej formie brzmi Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli podejście dietetyczne przeciwdziałające nadciśnieniu tętniczemu. Ten sposób odżywiania został stworzony przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwionośnego. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi dzięki spożywaniu produktów bogatych w składniki mineralne, takie jak magnez, potas i wapń, a także kładzie nacisk na używanie jak najmniejszej ilości soli. Dodatkowo, dieta poprawia ogólny stan zdrowia, wzmacnia układ krwionośny, pomaga zbić poziom złego cholesterolu oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, osteoporozę i cukrzycę. Dzięki tak szerokiemu i skutecznemu działaniu w latach 2017-2018 dieta Dash została uznana dietą roku według tygodnika U.S. News & World Report.

Zasady i podstawowe składniki Diety Dash

Bez wątpienia pierwszym krokiem do wprowadzenia diety Dash w życie jest wyeliminowanie z codziennego jadłospisu soli oraz produktów o jej wysokiej zawartości. Podstawą diety powinny być przede wszystkim warzywa i owoce o niskiej zawartości sodu. Są to m. in. bakłażan, cukinia, zielona i czerwona papryka, dynia, banan, morela, jabłko, truskawka oraz owoce cytrusowe. Stałym elementem jadłospisu są także produkty pełnoziarniste: pieczywo, brązowy ryż, kasze, czy makaron razowy. Podczas stosowania tej diety wskazane jest również spożywanie nabiału o niskiej zawartości tłuszczu oraz chudych gatunków mięs. Zakazane produkty to przede wszystkim białe pieczywo, słodycze oraz alkohol.

– Choć dieta Dash wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, wcale nie musi być nudna. Bardzo ważne jest, by posiłki były nie tylko bogate w niezbędne składniki mineralne, ale również smaczne i ciekawe. Istotny jest jednak wybór odpowiednich i pełnowartościowych składników do przygotowania potraw oraz sposób ich przyrządzenia. Osoby, które mają problemy z nadciśnieniem tętniczym mogą np. zjeść gotowanego indyka w sosie jogurtowo-bazyliowym, pełnoziarnistym makaronem i sałatką ze świeżych pomidorów, zupę-krem z cukinii z dodatkiem pieczonego łososia, czy pełnoziarniste ciasto z truskawkami. – podpowiada Paulina Barros – specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

Dieta Dash nie oznacza zatem rezygnacji ze smacznych posiłków, a jedynie nauczenia się zasad gotowania zgodnego z zaleceniami tej diety lub skorzystania z gotowych rozwiązań, jak np. catering dietetyczny.

Dieta Dash od Maczfit

Z myślą o osobach, które chorują na nadciśnienie tętnicze, lider cateringu dietetycznego w Polsce – firma Maczfit w swojej ofercie posiada dietę Dash w kilku wariantach kalorycznych. Menu dla osób cierpiących na nadciśnienie zostało opracowane przez dietetyków klinicznych oraz specjalistów ds. żywienia. Osoby, które chciałby spróbować diety Dash a nie wiedzą jaką kaloryczność wybrać, mogą skorzystać z bezpłatnych, telefonicznych konsultacji z dietetykiem pod nr tel. 734 461 099

AnPl

Powiązane artykuły