Dolnośląscy Pracodawcy zaangażowani w przygotowanie kadr

Nadszedł rynek pracownika. Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 7,7 proc. Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie zanotowano od 26 lat. Bezrobocie we Wrocławiu sięga jedynie 2,8 proc., co jest jednym z najniższych współczynników bezrobocia w kraju. Komisja Europejska prognozuje dalszy spadek poziomu bezrobocia nawet do 4,4 proc. w 2018 roku. Te dobre dla osób poszukujących pracy informacje, oznaczają dla pracodawców większe problemy ze znalezieniem pracowników.

Dalszy spadek bezrobocia, wzrost płac, większy wzrost gospodarczy – to pozytywne prognozy dla Polski. Najniższe od 26 lat bezrobocie nie oznacza jednak komfortowej sytuacji dla wszystkich uczestników rynku pracy. Duże obawy budzi najniższy od 17 lat wskaźnik aktywności zawodowej, który wyniósł 56,3 proc. Oznacza to, że zaledwie 56 procent dorosłych Polaków pracuje. W dłuższej perspektywie przedsiębiorstwa planujące zwiększenie inwestycji muszą liczyć się z barierą rozwoju – brakiem pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy może być zwiększenie aktywności zawodowej.

– W perspektywie rosnącego problemu z dostępem do kapitału ludzkiego, nieodpowiednia polityka interwencyjna na rynku pracy może spowodować niekorzystne, daleko idące konsekwencje dla rozwoju firm. Skuteczna aktywizacja zawodowa osób oddalonych od rynku pracy w tym długotrwale bezrobotnych może okazać się jednym z ważniejszych remedium na sygnalizowane braki kadrowe przedsiębiorstw – mówi Artur Sawrycz, wiceprezes Dolnośląskich Pracodawców – regionalnego związku pracodawców Konfederacji Lewiatan.

Wyzwaniem w aktywizacji zawodowej na rynku pracy są osoby długotrwale bezrobotne, które mają niskie kwalifikacje. Stanowią one aż 56 proc. bezrobotnych. Dolnośląscy Pracodawcy – regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan nie pozostają obojętni wobec sygnalizowanych przez pracodawców kłopotów z zatrudnieniem. Włączają się bowiem w proces aktywizacji zawodowej m.in. poprzez realizowane projekty.

Dolnośląscy Pracodawcy realizują projekt ,,Wbrew przeciwnościom – aktywni na rynku pracy”, który zapewnia zwiększenie możliwości zatrudnienia osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy poprzez kompleksowe wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników. Realizowany projekt zapewnia osobom, które tego najbardziej potrzebują szanse na doskonalenie zawodowe – zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji, zmianę kwalifikacji, czy też uzyskanie nowego doświadczenia w branży, w której istnieje aktualnie deficyt pracowników.

Zainteresowanym pracodawcom projekt oferuje natomiast pokrycie kosztów subsydiowanego zatrudnienia oraz refundację wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy (projekt realizowany w ramach RPO WD 2014-2020, działanie 8.2 – więcej informacji na temat projektu: www.aktywni.walbrzych2000.pl)

Dolnośląscy Pracodawcy podejmują również przedsięwzięcia w partnerstwie EURES-TriRegio, w ramach którego już niebawem zostaną zorganizowane warsztaty dla pracodawców, na których przedstawione będą korzyści wynikające z włączania się pracodawców w proces kształcenia zawodowego.

– Na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych specjalistów m.in. inżynierów, techników, pracowników fizycznych w konkretnych zawodach typu kierowca, ślusarz, stolarz, spawacz, monter, mechanik. Szansę na poprawę sytuacji widzimy w upowszechnianiu kształcenia dualnego, które bez zaangażowania się pracodawców jest niemożliwe – tłumaczy Artur Mazurkiewicz, prezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców

– Konfederacja Lewiatan, której jesteśmy członkiem opiniując projekt Ministra Edukacji Narodowej w sprawie praktycznej nauki zawodu zwróciła między innymi uwagę na to, że zasadne wydaje się być wprowadzenie do przepisów mechanizmów pozwalających na finansowanie uprawnień pedagogicznych dla pracodawców np. w formie dotacji celowej na realizację kursów nadających uprawnienia pedagogiczne. Brak uprawnień pedagogicznych uniemożliwia kształcenie młodzieży przez pracodawców, a co za tym idzie blokuje system kształcenia dualnego – dodaje Artur Mazurkiewicz.

(BaPu)

Powiązane artykuły