Drenaż kieszeni Dolnoślązaków

Dolnoślązacy płacą najwięcej w Polsce za śmieci!

Według badań statystycznych po wprowadzeniu w życie ustawy śmieciowej i nowego sytemu gospodarki odpadami za wywóz śmieci najwięcej miesięcznie płacą mieszkańcy województwa dolnośląskiego.

Obecnie rynek gospodarki odpadami komunalnymi został podzielony między ok. 750 podmiotów z ponad 3 tysięcy, które wcześniej działały w tej branży. Wartość rynku oblicza się na niebagatelna kwotę ponad 3,3 mld złotych, z których jedną trzecią posiadają podmioty zagraniczne – wynika z badań firmy HSM Polska. Te same badania wskazują, że o ile z wywozem odpadów i śmieci jakoś sobie radzimy, o tyle nadal brakuje regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.

Planiści przewidzieli, że wszystkie odpady kierowane mają być do regionalnych instalacji, ale też nie oszacowali ilości odpadów. A ta jest większa niż zakładano, chociażby ze względu na zastosowany system opłat i konsekwencje, jakie ze sobą niesie. Konsumenci uznali bowiem, że skoro płaci określoną, stałą stawkę, to mogą oddać dowolną ilość odpadów. W ten sposób konsument, który do tej pory sam utylizował odpady, teraz odstawia je do odbioru, co zmusza odbiorców odpadów do odbierania ich w większej ilości niż zakładano. Niewątpliwie pozytywnym akcentem systemu jest natomiast fakt zmniejszenia ilości dzikich wysypisk, co nie pozostaje bez wpływu na stan środowiska naturalnego.

Z danych statystycznych wynika, że najmniej za odbiór śmieci płacą mieszkańcy wschodnich województw Polski, gdzie instalacji jest najmniej i gdzie przetargi dotyczyły przede wszystkim odbioru odpadów, a nie ich zagospodarowywania. Nic więc dziwnego, że średnio mieszkaniec województwa podlaskiego płaci miesięcznie za wywóz śmieci 40 złotych. Na przeciwległym biegunie są niestety mieszkańcy województwa dolnośląskiego, którzy za odbiór odpadów płacą najwięcej w Polsce. Tu średnia stawka miesięczna wynosi aż 152 złote.

(Pa)

Powiązane artykuły