Mamy kota na punkcie kotów?

W Polsce już po raz 12 obchodzimy Dzień Kota. W tym roku wypada 17 lutego. To okazja, by pomóc kotom wolno żyjącym i podopiecznym schronisk i przytulisk dla kotów (oczywiście jeśli ktoś nie robi tego na co dzień – do czego gorąco zachęcamy). Z okazji Dnia Kota rozmawiamy z Sylwią Kwiatkowską, lekarzem weterynarii, specjalistą chorób psów i kotów, właścicielką Gabinetu Weterynaryjnego „SYLVET” ze Świebodzic.

Czy to prawda, że koty są indywidualistami?

– Tak, koty są indywidualistami. Podążają własnymi ścieżkami. Posiadają inteligencję interpersonalną, co oznacza, że są kreatywne, ale zrobią tylko to co zechcą. W odróżnieniu od psów, koty nie bardzo daje się tresować. Oczywiście można je nauczyć aportować, chodzić na smyczy itp., jednak należy pamiętać, że kot nie zareaguje na naszą komendę od razu. On musi sprawę przemyśleć. Koty to niesamowite zwierzęta. Doświadczają bardzo silnych emocji. Aby je polubić i docenić, należy zrozumieć ich zachowania.

Kiedy najlepiej sterylizować koty i psy?

– Z reguły zabiegi sterylizacji przeprowadza się po osiągnięciu dojrzałości płciowej, czyli wystąpieniu cieczki u suki, rui u kotki. Można wykonać taki zabieg również u zwierząt niedojrzałych płciowo. W tym przypadku powinno się to uzgodnić z lekarzem prowadzącym. Samce kastruje się z reguły w wieku 7-12 miesięcy.

Jakie są korzyści zdrowotne ze sterylizacji zwierząt?

– Sterylizacja i kastracja daje liczne korzyści zdrowotne, dlatego współcześnie zaleca się ją większości zwierząt. Przede wszystkim powyższe zabiegi zapobiegają niekontrolowanemu i nieuzasadnionemu rozmnażaniu zwierząt. Taki zabieg eliminuje też uciążliwe objawy ciąży urojonej. Samica poddana zabiegowi nie jest narażona na wahania hormonalne i staje się stabilniejsza emocjonalnie. Kastracja przede wszystkim likwiduje ryzyko rozwoju schorzeń jąder i prostaty. Samiec nie ucieka i nie włóczy się, nie walczy z innymi psami, jest spokojniejszy.

Czy właściciele coraz częściej przychodzą do lekarza weterynarii z błahostkami lub chcą „na siłę” suplementować dietę swoich czworonożnych podopiecznych?

– Świadomość właścicieli, dotycząca opieki nad pupilem jest coraz większa. Z drugiej strony rynek zoologiczny oferuje nam dużą gamę produktów dostępnych w sklepach a nawet w hipermarketach. Nie podawajmy sami suplementów diety bez konsultacji z lekarzem weterynarii, który doradzi i odpowiednio dobierze preparat do potrzeb zwierzęcia. Doboru preparatu dokonuje się po rozmowie z opiekunem. Ważne są również informacje takie, jak wiek, rasa, masa ciała, stan fizjologiczny czy też ew. problemy np. ze stawami, odpornością czy okrywą włosową. Należy zapamiętać ,że na efekty działania czasem trzeba poczekać nawet kilka tygodni. Jednocześnie nadmiar czy też nieprawidłowe proporcje składników mogą być szkodliwe.

Jak odpowiednio dbać o zwierzęta domowe?

– Posiadanie zwierzaka to duża przyjemność, ale także to obowiązek i odpowiedzialność. Każdy gatunek i każda rasa wymaga nieco innych warunków utrzymania. Podejmując się opieki nad danym zwierzęciem, powinniśmy sprawdzić, w jaki sposób należy je karmić. Właściwy dobór pokarmu zapewni naszemu pupilowi prawidłowy rozwój, zdrowie, a także samopoczucie. Uważaj, żeby nie przekarmić pupila, bo może być to dla niego szkodliwe. Pamiętaj, żeby zawsze zapewnić zwierzakowi dostęp do czystej, świeżej wody.

Co warto wiedzieć przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym?

Przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym nie należy podawać zwierzęciu pokarmu. Koty oraz inne małe zwierzęta należy przywozić wyłącznie w kontenerach transportowych lub klatkach. Wszystkie psy należy trzymać na smyczy, a te agresywne lub płochliwe obowiązkowo powinny mieć założony kaganiec przed wejściem do gabinetu. Zmieniając lecznicę weterynaryjną należy zabrać kartę choroby pupila.

Dziękuję za rozmowę Paulina Purgał

wywiad zaczerpnięty z tygodnika 30 minut

Powiązane artykuły