Odwrócone przedszkole pomaga zapamiętać

Wałbrzyska placówka udowadnia, że można powstrzymywać,  skutki choroby Alzheimera

Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rodzin i Osób z Chorobą Alzheimera w Wałbrzychu wykazują, że proste codzienne czynności, odpowiednio wykonywane, pomagają powstrzymywać, a niekiedy nawet cofnąć, skutki przewlekłej choroby, nasilającej utratę świadomości miejsca, czasu, osób i zdarzeń.

Każdego dnia swoją strategię realizują w domu dziennego pobytu dla osób starszych. Z usług placówki korzystają osoby, które dotknięte są różnymi postaciami zaburzeń pamięci oraz chorób związanych demencją, w tym przede wszystkim z chorobą Alzheimera.

– Efekty zależą oczywiście od indywidualnych uwarunkowań, ale w przypadku choroby Alzheimera, nawet niewielkie postępy w utrzymywaniu czy przywracaniu pamięci cieszą – tłumaczy Irena Kropiwnicka, lekarz neurolog, pomysłodawca utworzenia tzw. odwróconego przedszkola na wałbrzyskim Poniatowie.

Idea wałbrzyskiego odwróconego przedszkola zrodziła się z chęci pomocy i nie jest dotowana przez żadne instytucje państwowe. Pieniądze na jej funkcjonowanie pochodzą z opłat rodzin oraz ze wsparcia osób indywidualnych, czy też innych inicjatyw.

Placówka nie prowadzi typowej działalności zarobkowej, jednak przyjmuje podopiecznych za odpłatnością. Koszt to 6zł za godzinę. W tej cenie zawierają się przede wszystkim opieka, rehabilitacja oraz zajęcia terapeutyczne i poczęstunek. Oferta przedszkola, jeśli chodzi o zajęcia, jest bardzo bogata.

– Dostosowujemy ją do konkretnych potrzeb i zainteresowań pacjentów. Rozwijamy ich pasje i hobby, a dzięki temu zapobiegamy na przykład depresjom, które są niezwykle częste u chorych, pozostających w domu – tłumaczy Wiesław Rzeźnikiewicz, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rodzin i Osób z Chorobą Alzheimera, z wykształcenia nauczyciel z przygotowaniem z pedagogiki specjalnej.

Podejście do pacjentów jest tu niezwykle spokojne i ciepłe. To pomaga m.in. przezwyciężyć lęk przed opuszczeniem mieszkania i kilkugodzinnym rozstaniem z rodziną, służy też integracji z otoczeniem. Warto podkreślić, że w tej placówce na jednego pacjenta przypada jeden opiekun.

Stowarzyszenie na Rzecz Rodzin i Osób z Chorobą Alzheimera , ul. Orkana 63 , 58-307 Wałbrzych, tel. 531 041 915

(piw)

Powiązane artykuły